3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lámfalussy Sándor, "az euró atyja", az Európai Monetáris Intézet egykori vezetője szerint a pénz- és tőkepiacok globális szabályozásra lenne szükség a későbbi pénzügyi válságok elkerülésének előmozdítása végett.

A világhírű magyar származású közgazdász ezt a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) keddi budapesti rendezvényén mondta, jelezve: napjainkban igen eltérő az európai uniós, az Egyesült Államokban érvényes, illetve az ázsiai országokban hatályos szabályozás. Ez azt is eredményezheti, hogy egyes befektetői csoportok a lazább szabályozást érvényesítő piacok felé terelik befektetéseiket. Kiemelte: a mai pénzpiacokon a mikrogazdasági, illetve a makroprudenciális folyamatokra figyelő ellenőrök egy-egy pénzügyi csoportnál gyakorta más adatokat tartanak fontosnak, így végső következtetéseik is eltérő eredményre vezetnek.

Lámfalussy Sándor bizakodóan tekint a jövő év januárjától felálló új európai hatóságok működésére, így például arra, hogy létrejön az Európai Rendszerkockázati Testület, illetve a gyakorlati teendőket ellátó szakhatóságok, így az Európai Bankfelügyeleti Hatóság, az Európai Biztosítási és Foglalkozási-nyugdíj Hatóság, valamint az Európai Értékpapír- és Piacfelügyeleti Hatóság. Az új pénzügyi ellenőrző intézetektől, azok tevékenységétől Lámfalussy Sándor azt reméli, hogy a válságjelenségeket megfelelő időben tudják majd jelezni, esetenként a nemzeti hatóságoknak is.

A 2008-tól kibontakozó pénzügyi válság tanulságairól elmondta: megdőlt például az a tény, amelyet néhány nagy pénzügyi konglomerátummal kapcsolatban korábban szakértők megfogalmaztak, miszerint "túl nagy ahhoz, hogy bedőljön". Több jelentős, világméretekben tevékenykedő pénzügyi vállalkozásnál ez az elv már korántsem érvényesül, legelőször is példaként a Lehman Brothers esetét említette.

Ezzel együtt úgy vélte, napjainkban is van 30-40 olyan pénzügyi intézmény a világban, amelyeknek tényleges pénzügyi-gazdasági tevékenységét igen nehéz átlátni, ezért is fontos az, hogy az úgynevezett prudenciális, azaz az átláthatóságot biztosító szabályokat minél jobban érvényesítsék a pénzintézetek ellenőrzésének, a kockázatok felmérésének szempontjából. Elmondta: a globális szabályozás azért rendkívül fontos, mert alapvetően eltérő szabályozások vannak még érvényben a fejlett piacokon is, amíg nincs egységes elveken nyugvó ellenőrzés, addig a kockázatok is nagyobb mértékben jelentkezhetnek.

Lámfalussy Sándor kifejtette: az új struktúrák és az új ellenőrző intézmények az Európai Központi Bank munkáját is segítik majd, és ugyan az új intézmények nem kérdőjelezik meg a nemzeti felügyeletek hatáskörét, ezzel együtt az új hatóságok várhatóan egységes elveket, szabályokat dolgoznak majd ki a nemzeti hatóságok számára, illetve az általuk felügyelt pénzügyi intézmények ellenőrzése vonatkozásában is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!