A politikus minderről a The Financial Times című lapnak adott interjújában beszélt. Elmondta, a kormány még mindig erős ellenállásba ütközik a strukturális reformok, így egyebek között az önkormányzati szférában és a veszteséget termelő állami vállalatoknál szükséges, 50 ezer fős elbocsátásokat igénylő változtatások terén.
Papakonsztantinu szerint az év első hat hónapjában sikerült a költségvetési hiányt 45 százalékkal lefaragni. Görögország a szükségesnél több intézkedést foganatosított, hogy a deficit a bruttó hazai össztermék (GDP) 13,6 százalékáról 8,1 százalékra csökkenjen - számolt be.
Az EU, az IMF és az Európai Központi Bank (EKB) 30 tagú küldöttsége a héten utazott Görögországba a reformok felülvizsgálatára. A három szervezetből álló, úgynevezett trojka hónapokkal ezelőtt 110 milliárd dolláros segélycsomaggal mentette meg Görögországot a csődtől.
A görög pénzügyminiszter a csomagról szólva elmondta: a képviselők minden bizonnyal elégedettek lesznek az elért eredményekkel, így a kormány számára lehetővé válik a következő, 9 milliárd eurós részlet szeptemberben esedékes lehívása.
Papakonsztantinu szerint - elsősorban a kiadáscsökkentés révén - Görögország túlteljesíti a célokat, és okkal optimista afelől, hogy a bevételek területén is megfelelnek az elvárásoknak. A második félévben a bevételeket növelő források között szerepel az áfa mértékének 4 százalékos emelése révén befolyó összeg.
A közszféra béreinek, valamint a nyugdíjaknak a lefaragása további kiadáscsökkentő elemként jelenik meg - mondta a tárcavezető. Ugyanakkor elismerte, vannak "veszélyes területek", amelyek alááshatják a pénzügyi konszolidációt. Ezek között említette a kórházak állandó túlköltekezését.
A gazdaság helyzetéről szólva elmondta: a recesszió mértéke a korábban jósolt 4 százalék helyett 3-3,5 százalék lehet.
Papakonsztantinu úgy véli, a tüntetéssorozatok és sztrájkok után a fennmaradó reformokat a lehető legrövidebb időn belül el kell fogadni.
MTI/Menedzsment Fórum