2p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lefelé módosította a kínai gazdaság növekedésének tavalyi ütemét a kínai statisztikai hivatal.

A hétfőn kiadott közleményben szereplő adatok szerint Kína hazai összterméke (GDP) 7,3 százalékkal növekedett 2014-ben, ez pedig 0,1 százalékponttal alacsonyabb az első becslésben szereplő 7,4 százaléknál.

A GDP-növekedést a szolgáltatási szektor húzta le, amely a korábban jelzettnél 0,3 százalékponttal kisebb ütemben, 7,8 százalékkal bővült. A mezőgazdaság teljesítménye 4,1 százalékkal, a feldolgozóiparé és az építőiparé pedig együttesen 7,3 százalékkal növekedett.

A második becslés szerint a GDP előállításában a szolgáltatások részesedése 48,1 százalék, a feldolgozó- és az építőiparé 42,7 százalék, míg a mezőgazdaságé 9,2 százalék.

A 2014-es végleges GDP-adatokat jövő év januárjában közli majd a kínai statisztikai hivatal.

Már az első becslésben szereplő 7,4 százalékos növekedési ütem is az utóbbi 24 év legalacsonyabb értéke volt, így a friss adat még tovább fokozza a kínai gazdaság romló teljesítménye miatti aggodalmakat. Az idei első két negyedévben folytatódott a növekedés lassulása, a hivatalos adatok szerint 7 százalékra mérséklődött a GDP bővülésének üteme éves összevetésben.

A kínai kormány idei éves célja 7 százalék, ám egyre több elemző kételkedik ennek realitásában. Az ANZ ausztrál bank számításai szerint a kínai GDP-növekedés éves üteme a harmadik negyedévben 6,4, a negyedikben pedig 6,8 százalék lesz, azaz idén nem éri el éves szinten a 7 százalékot.

A héten több fontos makroadat várható a világ összesített GDP-jének 13 százalékát megtermelő Kínából, így a külkereskedelem, az infláció, a kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés és az állóeszköz-beruházások augusztusi alakulása. Rossz előjel, hogy a múlt héten közölt beszerzésimenedzser-indexek a feldolgozóipar erős visszaeséséről tanúskodtak.

Az előző hetek tőzsdei mélyrepülése miatt is ideges befektetők attól tartanak, hogy "kemény landolás" várhat a kínai gazdaságra. Mindazonáltal számos elemző úgy véli, Kínának sikerül megakadályoznia, hogy az állami beruházások helyett a fogyasztás által vezérelt gazdasági modellre való áttérés folyamata túlságosan fájdalmas legyen, így a gazdaság váratlan gyors zuhanása nem várható, bár a növekedés lassul.

"Túlzottak a kemény landolástól való félelmek, amelyeket a tőzsdei árfolyamok ingadozása váltott ki" - vélik a svájci UBS bank hongkongi elemzői.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!