2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Strukturális reformokat és fokozott kutatás-fejlesztési beruházásokat sürget az ipari versenyképesség terén való világelsőség fenntartásához a Kínai Társadalomtudományi Akadémia.

Gyengült Kína ipari versenyképessége idén, és kedvezőtlen körülmények esetén az irányzat folytatódhat - áll a Kínai Társadalomtudományi Akadémia (CASS) hétfőn nyilvánosságra hozott kék könyvében. A kelet-ázsiai ország - Németországot, az Egyesült Államokat és Japánt megelőzve - továbbra is világelső, ám mind komolyabb belső és külső kihívásokkal kell megküzdenie. Legnagyobb előnye a munkaintenzív ágazatokban, így a textil- és a ruházati iparban van Kínának, ugyanakkor szolgáltató szektora jóval gyengébb az Egyesült Államokénál. A feltörekvő iparágak, mint az alternatív energa-termelés, a bio-tudományok vagy az autóipar fejlődését nehezíti, hogy elégtelenek a kutatás-fejlesztésre fordított összegek. A info-kommunikációs technológiák terén például a világ szabadalmainak 30 százalékát Amerika tudja magáénak, Kínára mindössze 0,5 százalékuk jut - írja a jelentés.

Az ország nemzetközi versenyképességét elsősorban a fejlett gazdaságok gyengesége, a kínai fizetőeszköz dollárral szembeni felértékelődése, a hazai munkaerő és nyersanyagköltségek jelentős drágulása valamint az erősödő kereskedelmi protekcionizmus veszélyezteti. A romló körülmények ellenére az általános ipari versenyképességet illetően jövőre is világelső marad az ország, ám a további fejlődéshez reformok szükségesek.

Kínának az export-orientált növekedési modellről az importhelyettesítésre kellene áttérnie - javasolta Csang Csi-ce (Zhang Qizi), a CASS kutatója, a tanulmány egyik szerkesztője. Ez az ipari import hazai gyártmányú termékekkel való felváltását jelenti, ami a gazdaság strukturális átalakítását nagymértékben segítené, s így az ország hosszú távú fejlődését is biztosítaná. Mások szerint elsősorban piaci reformokra lenne szükség, valamint a versenyt visszaszorító monopóliumok megszűntetésére, amivel a hazai vállalatok innovációját is ösztönöznék.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!