4p

Hiába a szeptemberi jó külkereskedelmi mérleg, az csak arra lehetett elég, hogy részben kompenzálja a gyenge júliusi számokat. Így könnyen lehet, hogy már az export is kevésbé húzott a harmadik negyedévben, ez keserű pirula lehet azok számára, akik kedd reggel javuló GDP-adatot várnak. Mfor.hu-háttér.

Már az exportban sem bízhatunk?

Kedd reggel közli a KSH a harmadik negyedéves gazdasági növekedésre vonatkozó első becslést, melyet kíváncsian várnak a szakemberek. A második negyedévben év/év alapon 1,5 százalékos volt a növekedés, az első negyedévhez képest viszont már csak stagnálás volt megfigyelhető. A harmadik negyedéves részadatokat vizsgálva igen valószínűnek tűnik, hogy nem ebben a három hónapban "rugaszkodtunk el".

Azt már megszokhattuk, hogy a válság kitörése óta elsősorban a külkereskedelmi egyenleg húzza a magyar GDP-t, hiszen a belső fogyasztás egyelőre tovább gyengélkedik. A harmadik negyedévben azonban a külkereskedelem is megtorpanni látszott, hiszen a második negyedéves 473,6 milliárd forint után 447,7 milliárd forint volt a többlet. Vagyis a szeptemberi történelmi rekord is csak arra volt elég, hogy ne legyen még nagyobb a bukta. Így csak részben sikerült kompenzálni a júliusi gyenge külkereskedelmi adatot, akkor ugyanis mindössze 96,4 milliárd forint volt az export és az import különbsége.

A külkereskedelmi mérleg mellett a fogyasztás, a kormányzati kiadások és a beruházások alkotják keresleti oldalról a GDP-t, ezekről azonban kevesebb részadattal rendelkezünk. A fogyasztáson belül az látszott a júliusi és az augusztusi adatokban, hogy a kiskereskedelmi forgalom az előző negyedévhez képest  - jelentős részben a magánnyugdíjpénztári reálhozamok kifizetések miatt - javuló tendenciát mutatott folyó áron. A szeptemberi adat egyelőre nem ismert, de forintban számolva júliusban és augusztusban több mint 100 milliárd forint volt a plusz áprilishoz és májushoz képest. Ugyanakkor ez hangsúlyozattan nyers adat, mindenféle kiigazítás (infláció, munkanaphatás, szezonális hatás) nélkül.

Ez tehát részben kompenzálhatja a gyengébb exportot, azonban a fogyasztásból a háztartások végső fogyasztására és a közösségi fogyasztásra nézve nincsenek havi részadataink.

Ugyanígy a beruházásra nézve is csak negyedéves számokat közöl a KSH, azok pedig majd csak a GDP-adat után jönnek ki. Viszonyítási alapként annyit megállapíthatunk, hogy a második negyedévben 8,1 százalékkal csökkentek a beruházások, és a harmadik negyedévben sem volt érezhető jele komoly élénkülésnek.

Összességében tehát az export alapján az valószínűsíthető, hogy a második negyedévhez képest csökkent a magyar gazdaság teljesítménye, a kérdés csak az, hogy ezt tudta-e kompenzálni a fogyasztás (a reálhozamok kifizetése pozitív, a svájci frank szárnyalása negatíva irányban hathatott rá) és a beruházások élénkülése.

Előttünk a recesszió?

Ha esetleg a második negyedévhez képest csökkent július és szeptember között a magyar gazdaság teljesítménye, akkor akár már az idei év végére recesszióba csúszhat a magyar gazdaság. Ugyanis a közgazdaságtan szerint ha egymást követő két negyedévben csökkenést mutat a GDP, akkor recesszióról beszélhetünk. Erre pedig most van esély, hiszen a szakemberek a harmadik után a negyedik negyedévre sem várnak komoly javulást.

A 2011-es év egészére a szakemberek többsége 1,5 százalék körüli, vagy annál kicsivel nagyobb növekedést tart elképzelhetőnek. Mivel az első félévben 2 százalékos volt a bővülés tavalyhoz képest, ezért ha a vártnak megfelelő teljesítményt hoz a magyar gazdaság, akkor is visszaesés lesz a bővülés dinamikájában a második félévben. Egyedül a kormány tart már csak ki a 2 százalékos idei növekedési prognózisa mellett.

Hosszabb távon, a 2012-es növekedési prognózisokat tekintve sokkal nagyobb a szórás, hiszen ugyan a többség még mindig enyhe növekedésre számít, de az elemzők is a kockázatokra figyelmeztetnek a nemzetközi gazdaság lassulása miatt. A kormány hivatalos előrejelzése továbbra is 1,5 százalékos növekedést jelez előre, ami kifejezetten optimistának mondható a piachoz képest.

A legpesszimstábbak közé sorolható elemzőcégek, mint például a GKI már egy százalék körüli gazdasági visszaesést valószínűsítenek 2012-re. A legfrissebb előrejelzés szerint a Magyar Nemzeti Bank is már csak 0,6 százalékos növekedést tart valószínűnek 2012-ben, az Európai Bizottság pedig éppen a napokban csökkentette fél százalékra GDP-prognózisát.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!