A brit statisztikai hivatal új, második becslése szerint a második negyedévben 1,2 százalékkal bővült az előző három hónaphoz mérve az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság bruttó hazai terméke (GDP). Az időszakra vonatkozó első becslésben még 1,1 százalékos negyedéves növekedés szerepelt.
Az idei első negyedévben 0,3 százalékos növekedést mértek Nagy-Britanniában.
A Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságkutató központ a pénteki, javított adatok közzététele utáni gyorselemzésében ugyanakkor azt írta, hogy a robusztus kilábalás alapjai "nagyon törékenyek". A háztartási és az állami kiadások negyedéves összevetésben erőteljesen, 0,7, illetve 0,3 százalékkal emelkedtek, de "igen valószínűtlen", hogy e költekezési ütem fenntartható, tekintettel arra, hogy a következő negyedévekben várhatóan már érezhetők lesznek a költségvetési megszorítások hatásai - áll a Capital Economics pénteki értékelésében.
A ház szerint mindemellett kirívó jellemzője az adatsornak, hogy a nettó külkereskedelem semmit nem adott hozzá a második negyedévi brit GDP-növekedéshez, és mind több jel mutat arra, hogy a világgazdasági növekedés kifulladóban van, így továbbra sem valószínű, hogy a külső kereslet a következő egy-két évben erőteljes hajtóerőt adna a brit gazdaságnak.
A Capital Economics londoni elemzői mindezek alapján az idei és a jövő évre is "lanyha", 1,5 százalék körüli egész éves növekedéseket jósolnak Nagy-Britanniában.
Egy másik nagy londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az új GDP-adatokhoz fűzött pénteki elemzésében szintén azt írta, hogy várakozása szerint a brit gazdaság jövőre "jelentős ellenszélbe" ütközik a közkiadások visszafogása és a fő exportpiacokkal kapcsolatos aggodalmak miatt, ezért a cég a hivatalos, 1,6 százalékos növekedési előrejelzéseknél gyengébb GDP-bővülést vár 2011-re.
A CEBR londoni elemzői szerint a brit gazdaság növekedési üteme már az idei második félévben lassulni kezd, ahogy a vállalati szektor raktárkészlet-feltöltési lendülete kifut. Emellett a magánfogyasztásra is nyomást gyakorol, hogy az infláció még mindig meghaladja a jövedelmek növekedési ütemét.
MTI