Az EU-országok külügyminiszterei hétfőn - Litvánia kivételével - egyetértésre jutottak abban, hogy újra kell kezdeni az EU-orosz partnerségi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalásokat. Pénteken EU-orosz csúcstalálkozót tartanak Nizzában. Mint az Eurostat, az unió statisztikai hivatala közzétette, az EU-orosz kapcsolatok gazdasági szála lényegében folyamatosan erősödött az elmúlt időben, majdhogynem függetlenül a politikai klíma alakulásától.
Az anyagi javak kereskedelme 2000 és 2007 között csaknem megháromszorozódott. A gyors növekedés ez év első felében is folytatódott: az EU Oroszországba irányuló exportja a 2007 első felében mért 40 milliárd euróról 2008 első felében 50 milliárdra nőtt, az import pedig 69 milliárdról 88 milliárdra.
Oroszország részesedési aránya az EU exportpiacán belül 2000 és 2007 között csaknem megkétszereződött, majd - 2008 első felében tovább emelkedve - csaknem elérte a 8 százalékot. Ugyanakkor az uniós import 11 százaléka származik Oroszországból. Az Egyesült Államok és Kína után Oroszország az EU harmadik legfontosabb külkereskedelmi partnere.
Az uniós tagállamok közül Németország, Hollandia és Olaszország az oroszok legnagyobb kereskedelmi partnere. (Az uniós export tekintetében német-olasz-finn, az import tekintetében német-holland-olasz trió vezeti a mezőnyt.) Az oroszokkal való kereskedelemben a materiális javak tekintetében a 27 uniós tagállam közül csak Dániának, Írországnak, Luxemburgnak, Máltának, Ausztriának és Szlovéniának pozitív a mérlege.
A szolgáltatásokat illetően 2006-os statisztikai adatok állnak rendelkezésre, eszerint az EU 3 milliárd eurós aktívumot mutathat fel a nyújtott szolgáltatások értékének összevetésekor. Az EU-országok közül a legnagyobb szolgáltatásexportőr orosz relációban Nagy-Britannia, majd Hollandia és Finnország. Az orosz szolgáltatások importját illetően a sorrend: Franciaország, Nagy-Britannia, Finnország.
A közvetlen külföldi beruházások értékét tekintve az EU-országok oroszországi beruházása a 2004-es 6 milliárd euróról 2007-re 17,1 milliárdra emelkedett, az EU-országokban eszközölt orosz beruházás pedig a 2004-es 0,3 milliárd euróról 2005-re 2,8 milliárdra nőtt, majd hanyatlani kezdett, és 2007-ben már csak 1 milliárd volt. Az oroszok az EU-országok közül Írországban és Spanyolországban fektetik be a legtöbb pénzt. Ugyanakkor a legnagyobb oroszországi EU-befektető Németország és Belgium.