4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyorsult a gazdasági növekedés üteme az Európai Unióban az idei második negyedévben. A fellendülésből Magyarország még nem tudta kivenni a részét - összességében stagnált gazdaságunk teljesítménye. Igaz, éves szinten már minimális mértékű növekedést értünk el, ami pozitívum ahhoz képest, hogy tavaly még komoly mínuszokkal küszködtünk. Mfor.hu háttér.

Egy százalékkal nőtt a GDP az eurózónában és az EU egészében is idén április és június között az előző negyedévhez képest, derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által csütörtökön közölt adatokból.

Mindez gyorsuló növekedést jelez, hiszen az első negyedévben még csak 0,3 százalék volt a bővülés mértéke 2009 utolsó negyedévéhez képest.

Az egy évvel korábbi időszakhoz hasonlítva is javulás tapasztalható az EU egészében: a növekedés 1,9 százalék a második negyedévben a szezonálisan kiigazított adatok szerint, miközben az első három hónapban csupán 0,8, illetve 0,7 százalékkal bővült az eurózóna, illetve az EU. 

Magyarország a mezőny hátsó felében


Hazánk az uniós átlagnál rosszabb teljesítményt produkált: a bruttó hazai termékünk a második negyedévben ugyanakkora volt, mint az elsőben, miközben az első három hónapban még 0,6 százalékos bővülést könyvelhettünk el 2009 utolsó időszakához képest.

2009 második negyedévéhez viszonyítva is mindössze minimális, 0,1 százalékos pluszra futotta idén április és június között. Igaz, ez egyben azt is jelenti, hogy a korábbi pozitív trend folytatódott - 2009 harmadik negyedévében még 6,7, a negyedikben 4,7, az idei elsőben pedig 1,2 százalékos mínuszt kellett elszenvednünk.  

Összességében azonban a sereghajtók között kullogunk az EU-ban: az előző negyedévi összehasonlításban nálunk rosszabb adatot (csökkenő GDP-t) csak a görögök prezentáltak, miközben a többi 21, adatot szolgáltató EU-tagország képes volt bővülni.



A legnagyobb pluszt egyébként a litvánok és a finnek érték el, de a németek és az észtek is két százalék feletti, illetve két százalékos növekedésre tettek szert.         

Az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva hat ország (Lettország, Görögország, Bulgária, Románia, Ciprus, Spanyolország) zárt mínuszban, a többi 17, adatot közlő tagország viszont növekedni tudott - méghozzá nagyobb mértékben, mint hazánk. 



Érdekesség, hogy a legjobban, öt százalékkal a szlovák gazdaság nőtt, majd a lengyelek (3,8 százalék) és a németek (3,7 százalék) következnek.

Egy motorral megy a gazdaságunk

Ami a hazai számok hátterét illeti, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) augusztus végén közölt elemzése szerint az év első felében elindult egy lassú, törékeny kilábalás a magyar gazdaságban. Ennek erős támaszt ad az export, a belső kereslet azonban továbbra is gyenge. "A magyar gazdaság jelenleg egy motorral megy, és ha ezzel a motorral valami gond adódik, akkor újabb recessziós kockázatokkal nézhetünk szembe" - mondta Virág Barnabás, az inflációs jelentést készítő csoport vezetője. 

A külső hatásokban már most is látszanak kockázatok: az MNB elemzői szerint a legfontosabb magyar felvevőpiacokon a fiskális feszültségek a korábban vártnál nagyobb lassulást hozhatnak. A belső kereslet pedig talán 2011-től indulhat lassú emelkedésnek a bérek növekedésével és a hitelezési aktivitás pozitív változásával.

A növekedést emellett a költségvetés helyzete is befolyásolhatja, hiszen ha 2011-ben további kiigazítási igények jelentkeznek, akkor azoknak növekedésvisszafogó hatásuk lehet.

0,6 - 0,9 százalékos pluszt várnak idénre

A  jegybank 2010-re szóló, 0,9 százalékos GDP növekedési prognózisán nem változtatott, a 2011-es előrejelzést viszont 3,2 százalékról 2,8 százalékra csökkentette a romló kilátások miatt. Ebben szerintük a külső konjunktúra lassulása mellett többek között a bankadó negatív hatása is benne van.

A Nemzetgazdasági Minisztérium 0,6 százalékos bővülést vár az idei évtől, ami nem csak az MNB, hanem a gazdaságkutatók nyáron közzétett várakozásaitól is elmarad.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!