2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár az építőipar volumenének júliusi növekedése bizakodásra adhat okot, nem mehetünk el amellett, hogy az új megrendelések volumene immár harmadik hónapja folyamatosan csökken az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az építőipari termelés, amely júliusban 4 százalékkal haladta meg az előző havit és 17,5-tel az egy évvel korábbi volument, némiképp korrigálta az előző hónap kevésbé szép adatait, amikor havi összevetésben 7,3 százalékos volt a visszaesés és éves viszonylatban is - a maga 9,8 százalékos növekedésével – 2014 leggyengébb hónapját produkálta. A következő hónapokban azonban egyáltalán nem biztos, hogy kitart a lendület.

Ahogy arra már a múlt hónapban is felhívtuk a figyelmet, az építőipari cégek új megrendelésének volumene immár több hónapja csökken, ami a volumenindex későbbi visszaesését vetíti előre. Míg áprilisban még 32 százalékkal több új szerződés köttetett az építőiparban, májusban 3,8, júniusban 14,3, júliusban pedig már 17,8 százalékos a visszaesés. Ez azt jelenti, hogy már a harmadik egymást követő hónapban csökkennek az értékek. Az évkezdettől mért új szerződésállomány pedig már „csak” 2,4 százalékkal haladja meg a tavalyit, holott az első félév adata még 6,9-es többletet mutatott.

Bár a szerződésállomány még mindig 52,7 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, ezen a téren is csökkenő tendenciát figyelhetünk meg, áprilisban ugyanis még 65,5 százalékos volt a többlet éves összevetésben. Az kedvezőtlen irányt  többek között az fordíthatná meg, ha az új uniós költségvetési ciklus forrásainak lehívásával ismét emelkedne az új megrendelések volumene.

A 2010-es bázison mérve az épületek építése még mindig a negatív tartományban mozog, sőt az előző hónaphoz képest is romlott 0,6 százalékponttal. Ezt az egyéb építmények 23,2 százalékos növekedése tudta ellensúlyozni, így a teljes építőipar volumene 8,8 százalékkal volt magasabb a nyár közepén, mint 2010 átlaga. Az egyéb építmények jelentős növekedése a korábbi hónapokhoz hasonlóan az ország több területén folyó vasút-felújítási és útépítési munkákkal, valamint közműfejlesztésekkel függött össze.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!