Az építőipari termelés, amely júliusban 4 százalékkal haladta meg az előző havit és 17,5-tel az egy évvel korábbi volument, némiképp korrigálta az előző hónap kevésbé szép adatait, amikor havi összevetésben 7,3 százalékos volt a visszaesés és éves viszonylatban is - a maga 9,8 százalékos növekedésével – 2014 leggyengébb hónapját produkálta. A következő hónapokban azonban egyáltalán nem biztos, hogy kitart a lendület.
Ahogy arra már a múlt hónapban is felhívtuk a figyelmet, az építőipari cégek új megrendelésének volumene immár több hónapja csökken, ami a volumenindex későbbi visszaesését vetíti előre. Míg áprilisban még 32 százalékkal több új szerződés köttetett az építőiparban, májusban 3,8, júniusban 14,3, júliusban pedig már 17,8 százalékos a visszaesés. Ez azt jelenti, hogy már a harmadik egymást követő hónapban csökkennek az értékek. Az évkezdettől mért új szerződésállomány pedig már „csak” 2,4 százalékkal haladja meg a tavalyit, holott az első félév adata még 6,9-es többletet mutatott.
Bár a szerződésállomány még mindig 52,7 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor, ezen a téren is csökkenő tendenciát figyelhetünk meg, áprilisban ugyanis még 65,5 százalékos volt a többlet éves összevetésben. Az kedvezőtlen irányt többek között az fordíthatná meg, ha az új uniós költségvetési ciklus forrásainak lehívásával ismét emelkedne az új megrendelések volumene.
A 2010-es bázison mérve az épületek építése még mindig a negatív tartományban mozog, sőt az előző hónaphoz képest is romlott 0,6 százalékponttal. Ezt az egyéb építmények 23,2 százalékos növekedése tudta ellensúlyozni, így a teljes építőipar volumene 8,8 százalékkal volt magasabb a nyár közepén, mint 2010 átlaga. Az egyéb építmények jelentős növekedése a korábbi hónapokhoz hasonlóan az ország több területén folyó vasút-felújítási és útépítési munkákkal, valamint közműfejlesztésekkel függött össze.
mfor.hu