A Financial Times szerkesztőségi blogjában megjelent írás David Cameron brit miniszter és az Orbán Viktor közötti párhuzamokat részletezte azt követően, hogy Nagy-Britannia és Magyarország mondott nemet az új uniós megállapodásra - bár Orbán Viktor később változtatott a kijelentésén, és már a parlamenti egyeztetéstől teszi függővé a csatlakozást.
A szerző úgy véli, hogy Cameron egyetlen partnere jelen pillanatban a saját útját járó magyar kormányfő lehet. Mindketten konzervatívak, futballhoz közeli személyek, és mindketten olyan országot képviselnek, amelyek a múlt században elvesztették a birodalmukat. Bár azt még meg kell várni, hogy Cameront érdeklik-e Orbán "Nagy-Magyarország meséi".
A blog szerzője szerint, ha Cameron biztosítani szeretné a brit főváros pénzügyi központi pozícióját, akkor Orbán nehéz szövetségesnek bizonyulhat. Ő ugyanis súlyos csapást mért a bankokra a különadóval, valamint arra kényszerítette őket, hogy jó néhány ügyfél devizahitelének a veszteségét lenyeljék. A nemzetközi bankok, melyeknek leányvállalatai vannak az országban, most dühösek és bosszúból szeretnének valahogy visszavágni Magyarországnak. "Szerencsére" brit bank nincs ezek között, bár néhány nagyobb, londoni székhellyel is rendelkező intézet vezetője minden bizonnyal azonnal kész Cameron füléhez hajolni majd.
A gazdaságpolitika témájában folyó beszélgetések szintén kínosak lehetnek - írja a FT. Miközben szinte mindenki kihívásokkal szembesül, Magyarország esetében ezek sokkal nagyobbak a többiekénél. Orbán nemrég ugyanis kénytelen volt a Nemzetközi Valutaalaphoz menni "kuncsorogni", miután korábban a szervezettől való elfordulás mellett döntött.
A legrosszabb Cameron számára, hogy Magyarország nem túl nagy. A mindössze 10 milliós lakosságú ország az EU-ban a 18. legnagyobb gazdasággal rendelkezik, az egy főre jutó átlagos jövedelem pedig mindössze 63 százaléka az uniós átlagnak. Ezzel szemben az Egyesült Királyság az EU kibocsátásának 13,8 százalékát adja - Magyarországgal közösen pedig ez az arány 14,5 százalékra ugrana meg. "Ez elég szomorú" - összegzi a blog írója.
mfor.hu