4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vannak ugyan kisebb veszélyek, de várhatóan három százalék alatt maradhat a költségvetés idei hiánya - derül ki egy szerdán megjelent elemzésből. A szakértők szerint a kormány által kitűzött 2,5 százalékos deficitcél talán túlságosan ambiciózus, de a tartalékok ellensúlyozhatják az egyes területek alacsonyabb bevételeit és magasabb kiadásait.

A kiadások kordában tarthatók

Július végén 55,6 százaléka teljesült az éves kiadásoknak a 2012-es költségvetési törvényben rögzítettekhez képest. Ez némileg kedvezőbb, mint a tavalyi 59 százalékos adat volt, azaz időarányosan mindenképpen tarthatónak látszik a költségvetés kiadási oldala. A tervezett cél teljesülésének ugyanakkor van egy nagyon komoly feltétele, mégpedig a  458 milliárd forintos tartalékhoz nem szabad hozzányúlni - olvasható a Policy Agenda szerdán kiadott elemzésében.

A szakemberek szerint a kiadásokon belül a legnagyobb problémát a kamatkiadások jelentik, számításaik szerint ezek akár 150-160 milliárd forinttal is magasabbak lehetnek az eredeti tervnél. Arra egyébként korábban az mfor.hu is felhívta a figyelmet, hogy az első félévben több mint 50 milliárddal volt több a kamatkiadásunk a tavalyinál, hasonló ütemben haladva pedig a 100 milliárdosra tervezett kamatkockázati tartalék sem biztos, hogy kitart az év végéig, hiszen eredetileg a 2011-esnél kisebb összeget tervezett a kormány ezen a soron.

"Amennyiben az IMF tárgyalások jelentősen megakadnának – és ennek esélye változatlanul  magas – akkor a most kedvező kamatcsökkenési tendencia megfordulhat, és további súlyos milliárdokkal terhelheti meg a büdzsét" - figyelmeztet a Policy Agenda.

A kamatkiadások mellett problémát jelenthet a gyógyszertámogatások területe, ahol mintegy 50 milliárd forinttal léphetjük túl az eredetileg tervezett összeget, míg a munkanélkülieknek nyújtott juttatásokon 10 milliárdos lehet az elcsúszás. Ennek magyarázat, hogy a tervekhez képest nem sikerült érdemben növelni a foglalkoztatottak számát, így – a korábbinál szigorúbb feltételek ellenére is - több munkanélküli kap ellátást, mint azt tavaly év végén gondolta a kabinet.

Bevételi oldal: jelentős feszültségek vannak

"A költségvetés bevételi oldalán jelentős feszültségek vannak. A gazdálkodó szervezetektől 1400 milliárd forintos bevételt terveztek az idei költségvetésben. Ennek július végéig 38 százaléka folyt be, amely lényegesen elmarad a tavalyi 50,4 százalékos mértéktől. Ezt némileg javítja majd, hogy a pénzügyi szervezetek tervezett különadójának még csak töredékrésze érkezett meg, de így is jelentősen felültervezettek a várakozások a társasági adó, az eva, a cégautó-adó és a játékadó területén. A jelenlegi szabályok, és az előző évek trendjei alapján készített becslésünk szerint ezen területeken 150 milliárd forintos bevételkiesés keletkezik az eredeti tervekkel szemben" - vázolja fel a bevételi oldal problémáit az elemzés.

A bevételi oldalon az áfával és a személyi jövedelemadóval is gondok lehetnek, előbbi területen a januári áfaemelés ellenére is a tervezettnél 200 milliárddal kisebb összeget becsülnek a szakértők, míg az szja-bevételek 80 milliárd forinttal maradhatnak el a céltól.

3 százalék alatt maradhatunk

"A kormány elsődleges célkitűzése az, hogy 3 százalékos szint alatt tartsa a költségvetési hiány mértékét. Ez az eddigi folyamatok és a mért jelenlegi adatok alapján tarthatónak látszik. Ugyanakkor a célkitűzés teljesüléséhez szükség van arra, hogy a meglévő tartalékokhoz ne nyúljon a kabinet és a tárcáktól megkövetelje, hogy feszesen gazdálkodjanak. Azaz a pénzügyi kormányzatnak továbbra is ellent kell állnia a politika, főleg a kormánypárti frakciók felől érkező nyomásnak, amelyek rövidtávú politikai haszon érdekében növelnék a kiadásaikat a költségvetés terhére" - foglalja össze a vizsgálat tanulságait a Policy Agenda.

A fenti kiadási és bevételi problémák mellett nehézséget okoz a gazdasági növekedés is, hiszen a magyar gazdaság már a második negyedévben recesszióba esett, a költségvetést pedig ennél jóval optimistább forgatókönyvre tervezték. Ráadásul ez a gond a további évek büdzséire is hatással lehet, a hosszabb távú hiánypálya teljesülését veszélyeztetheti.

"Amennyiben a kormányzati szigor teljesül, akkor a némely területen jelentkező többlet bevételek, valamint a jelentős tartalék ellensúlyozza a vártnál kisebb bevételeket és nagyobb kiadásokat. Összefoglalva tehát, ha nem is a várt 2,5 százalékos, hanem annál valamivel nagyobb, de még mindig 3 százalék alatti, azaz 2,8-2,9 százalékos hiánnyal számolunk erre az évre. Ez pedig, egy hiteles 2013-as költségvetés elfogadása esetén – ezt jelent pillanatban nehéz feladatnak látjuk – lehetőséget ad arra, hogy kikerüljünk az EU-ban Magyarország ellen folyó túlzott deficit eljárásból" - zárul az elemzés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!