A kiadások kordában tarthatók
Július végén 55,6 százaléka teljesült az éves kiadásoknak a 2012-es költségvetési törvényben rögzítettekhez képest. Ez némileg kedvezőbb, mint a tavalyi 59 százalékos adat volt, azaz időarányosan mindenképpen tarthatónak látszik a költségvetés kiadási oldala. A tervezett cél teljesülésének ugyanakkor van egy nagyon komoly feltétele, mégpedig a 458 milliárd forintos tartalékhoz nem szabad hozzányúlni - olvasható a Policy Agenda szerdán kiadott elemzésében.
A szakemberek szerint a kiadásokon belül a legnagyobb problémát a kamatkiadások jelentik, számításaik szerint ezek akár 150-160 milliárd forinttal is magasabbak lehetnek az eredeti tervnél. Arra egyébként korábban az mfor.hu is felhívta a figyelmet, hogy az első félévben több mint 50 milliárddal volt több a kamatkiadásunk a tavalyinál, hasonló ütemben haladva pedig a 100 milliárdosra tervezett kamatkockázati tartalék sem biztos, hogy kitart az év végéig, hiszen eredetileg a 2011-esnél kisebb összeget tervezett a kormány ezen a soron.
"Amennyiben az IMF tárgyalások jelentősen megakadnának – és ennek esélye változatlanul magas – akkor a most kedvező kamatcsökkenési tendencia megfordulhat, és további súlyos milliárdokkal terhelheti meg a büdzsét" - figyelmeztet a Policy Agenda.
A kamatkiadások mellett problémát jelenthet a gyógyszertámogatások területe, ahol mintegy 50 milliárd forinttal léphetjük túl az eredetileg tervezett összeget, míg a munkanélkülieknek nyújtott juttatásokon 10 milliárdos lehet az elcsúszás. Ennek magyarázat, hogy a tervekhez képest nem sikerült érdemben növelni a foglalkoztatottak számát, így – a korábbinál szigorúbb feltételek ellenére is - több munkanélküli kap ellátást, mint azt tavaly év végén gondolta a kabinet.
Bevételi oldal: jelentős feszültségek vannak
"A költségvetés bevételi oldalán jelentős feszültségek vannak. A gazdálkodó szervezetektől 1400 milliárd forintos bevételt terveztek az idei költségvetésben. Ennek július végéig 38 százaléka folyt be, amely lényegesen elmarad a tavalyi 50,4 százalékos mértéktől. Ezt némileg javítja majd, hogy a pénzügyi szervezetek tervezett különadójának még csak töredékrésze érkezett meg, de így is jelentősen felültervezettek a várakozások a társasági adó, az eva, a cégautó-adó és a játékadó területén. A jelenlegi szabályok, és az előző évek trendjei alapján készített becslésünk szerint ezen területeken 150 milliárd forintos bevételkiesés keletkezik az eredeti tervekkel szemben" - vázolja fel a bevételi oldal problémáit az elemzés.
A bevételi oldalon az áfával és a személyi jövedelemadóval is gondok lehetnek, előbbi területen a januári áfaemelés ellenére is a tervezettnél 200 milliárddal kisebb összeget becsülnek a szakértők, míg az szja-bevételek 80 milliárd forinttal maradhatnak el a céltól.
3 százalék alatt maradhatunk
"A kormány elsődleges célkitűzése az, hogy 3 százalékos szint alatt tartsa a költségvetési hiány mértékét. Ez az eddigi folyamatok és a mért jelenlegi adatok alapján tarthatónak látszik. Ugyanakkor a célkitűzés teljesüléséhez szükség van arra, hogy a meglévő tartalékokhoz ne nyúljon a kabinet és a tárcáktól megkövetelje, hogy feszesen gazdálkodjanak. Azaz a pénzügyi kormányzatnak továbbra is ellent kell állnia a politika, főleg a kormánypárti frakciók felől érkező nyomásnak, amelyek rövidtávú politikai haszon érdekében növelnék a kiadásaikat a költségvetés terhére" - foglalja össze a vizsgálat tanulságait a Policy Agenda.
A fenti kiadási és bevételi problémák mellett nehézséget okoz a gazdasági növekedés is, hiszen a magyar gazdaság már a második negyedévben recesszióba esett, a költségvetést pedig ennél jóval optimistább forgatókönyvre tervezték. Ráadásul ez a gond a további évek büdzséire is hatással lehet, a hosszabb távú hiánypálya teljesülését veszélyeztetheti.
"Amennyiben a kormányzati szigor teljesül, akkor a némely területen jelentkező többlet bevételek, valamint a jelentős tartalék ellensúlyozza a vártnál kisebb bevételeket és nagyobb kiadásokat. Összefoglalva tehát, ha nem is a várt 2,5 százalékos, hanem annál valamivel nagyobb, de még mindig 3 százalék alatti, azaz 2,8-2,9 százalékos hiánnyal számolunk erre az évre. Ez pedig, egy hiteles 2013-as költségvetés elfogadása esetén – ezt jelent pillanatban nehéz feladatnak látjuk – lehetőséget ad arra, hogy kikerüljünk az EU-ban Magyarország ellen folyó túlzott deficit eljárásból" - zárul az elemzés.
mfor.hu