A vagyonpolitikai irányelvekben a kormány rögzíti majd, hogy a privatizáció lezárult, most az állami vagyon megerősítése, annak hatékony működtetése van napirenden - tette hozzá az államtitkár.
Közölte: bár jövő év végéig készül el az új, egységes vagyonleltár, a becsült adatok alapján a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél értékben mintegy 15.000 milliárd forintnyi állami vagyon van, míg a teljes állami vagyon becsült összege 40-44.000 milliárd forint.
Halasi Tibor elmondta: a vagyonkezelés jogszabályi hátterének átalakítása már részben megtörtént az idei nyár közepén, ennek egyik elemeként a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő mellett bizonyos vagyonkezelői feladatokat kapott a Magyar Fejlesztési Bank is.
Székács Péter vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkár elmondta: jelenleg a vagyongazdálkodási irányelvek véglegesítése, jóváhagyása folyik, ezek olyan irányelvek lesznek, amelyek közép- és hosszú távon is megalapozzák a vagyongazdálkodás alapelveit.
Kiemelte: a fő cél, hogy az állami vagyon hatékonyan működjék, illetve vagyongyarapodás is történjen, és alapelv az is, hogy az állami vagyongazdálkodást úgy erősítse a kormányzat, hogy annak révén minden állami cégre hasonló szabályok érvényesüljenek. Mint elmondta, az értékalapú egységes vagyonleltár létrehozását 2011. december 31-ig meg kell valósítani.
Halasi Tibor közölte: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő korábban nem a megfelelő módon "funkcionált", napjainkban már úgy működik, mintegy valódi állami társaság, élén igazgatósággal és felügyelőbizottsággal, a tevékenysége pedig összhangban áll a társasági jog adta keretekkel.
Az államtitkár leszögezte: az állami vagyongazdálkodás felelőse a nemzeti fejlesztési miniszter, korábban a vagyontanács volt az állami vagyonkezelés legfőbb felelőse, ez azonban számos problémát felvetett, most a felelősség egyértelműen a miniszteré.
Jánosi Andrea közbeszerzésért felelős helyettes államtitkár közölte: jelenleg folyik egy teljesen új, a mainál jóval egyszerűbb közbeszerzési törvény előkészítése, ennek a hatályba léptetését 2012. január 1-jétől tervezi a kormány. Az új közbeszerzési törvény a jelenleg hatályosnál jóval egyszerűbb, áttekinthetőbb lesz.
A jogalkotás folyamán újra gondolják a Központi Szolgáltató Főigazgatóság (KSZF) szerepét, tevékenységét, amely a MeH-től került át a fejlesztési tárcához. Továbbra is működtetik a minisztérium irányítása alatt az úgynevezett monitoring csoportot, amely az 50 millió forint feletti közbeszerzéseket vizsgálja - mondta Jánosi Andrea.
MTI