Az elnök technikai okokkal magyarázta, hogy még nem írták alá a dokumentumot, noha az erről szóló szándéknyilatkozat még 2009 júniusában született. Kifejtette azt is: az E.ON-t nem sürgeti semmi, hogy magyarországi vagyonelemeiből értékesítsen.
Kreuzer a szerződés tartalmáról csak annyit árult el, hogy az elővásárlási jog 2016-ig, a hosszú távú gázbeszerzési szerződések lejártáig szól. A szerződés alapján: ha az E.ON el akarná adni az E.ON Földgáz Trade akár egyetlen részvényét is, a magyar állam él az elővásárlási joggal.
Tavaly nyáron a szándéknyilatkozat lényegében megoldotta azt a problémát, hogy a hatósági áras földgáz árában az árszabályozó 2008 végétől nem ismerte el a devizaárfolyam változását és azt sem, hogy a földgáz árának változása az olajár változásához képest időben elcsúszva jelentkezik. A megállapodás része volt az, hogy az emiatt felhalmozott "tartozásból" 60 milliárd forintot a fogyasztók megfizetnek az E.ON Földgáz Trade-nek külön díjtételként, jelenleg köbméterenként 3 forint összegben. A megállapodás alapján született az a jogszabály - még szintén tavaly nyáron-, amely alapján a Magyar Energia Hivatal bizonyos mértékig elismeri a gázkereskedők számára, így az E.ON Földgáz Trade-nek is a devizaárfolyam-kockázat kezelésének költségét.
A múlt nyáron aláírt egy másik szándéknyilatkozatban rögzítették az együttműködési szándékot az E.ON Hungária és a Magyar Villamos Művek (MVM). Az E.ON Hungária elnöke arra az újságírói kérdésre, hogy miért engedik az MVM-et tulajdonosi pozícióba kerülni azt válaszolta, a szándéknyilatkozat az együttműködésről szól, amibe minden belefér. Korábban Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója azt mondta, hogy lehetőséget kaptak arra, hogy "bevásárolják magukat" az E.ON magyarországi áramcégeibe.
Konrad Kreuzer a megállapodásokat jó kompromisszumnak nevezte. Hozzáfűzte, ez számukra is jó, hiszen az E.ON a magyarországi befektetéseit hosszú távra tervezte. Állítása szerint minden alapot nélkülöz az a hírügynökségi értesülés, amely szerint az E.ON lehetséges együttműködése az MVM-mel összefüggésben állna azzal, hogy az E.ON AG legalább 10 milliárd euró értékű vagyont akar még az idén eladni, hogy csökkentse adósságait.
Az E.ON Magyarországon évente 40-50 milliárd forintot fordít a villamosenergia- és a földgázhálózat fejlesztésére. Tavaly erre 43 milliárd forintot költöttek. A zsanai gáztároló bővítésére 19 milliárd forintot fordítottak 2009-ben, 25 milliárdot pedig a gönyűi erőmű építésére. További 20 milliárd forintba kerültek a különböző karbantartási munkálatok.
Ujságírói kérdésre válaszolva az E.ON Hungária elnöke elmondta azt is, hogy a Gazprommal 2015-ig van gázvásárlási szerződés. Az E.ON Ruhrgas folyamatosan tárgyal az új szerződésről, és a jövőben Magyarország gázellátásában a nemzetközi E.ON gázbeszerzési portfolio lehetőségeit is kihasználják.
MTI