3p

Várhatóan a napokban írják alá az E.ON Földgáz Zrt.-re a magyar államnak elővásárlási jogot biztosító szerződést - közölte Konrad Kreuzer, az E.ON Hungária Zrt. igazgatóságának elnöke kedden a Budapesten tartott sajtóbeszélgetésen.

Az elnök technikai okokkal magyarázta, hogy még nem írták alá a dokumentumot, noha az erről szóló szándéknyilatkozat még 2009 júniusában született. Kifejtette azt is: az E.ON-t nem sürgeti semmi, hogy magyarországi vagyonelemeiből értékesítsen.    

Kreuzer a szerződés tartalmáról csak annyit árult el, hogy az elővásárlási jog 2016-ig, a hosszú távú gázbeszerzési szerződések lejártáig szól. A szerződés alapján: ha az E.ON el akarná adni az E.ON Földgáz Trade akár egyetlen részvényét is, a magyar állam él az elővásárlási joggal.

Tavaly nyáron a szándéknyilatkozat lényegében megoldotta azt a problémát, hogy a hatósági áras földgáz árában az árszabályozó 2008 végétől nem ismerte el a devizaárfolyam változását és azt sem, hogy a földgáz árának változása az olajár változásához képest időben elcsúszva jelentkezik. A megállapodás része volt az, hogy az emiatt felhalmozott "tartozásból"  60 milliárd forintot a fogyasztók megfizetnek az E.ON Földgáz Trade-nek külön díjtételként, jelenleg köbméterenként 3 forint összegben. A megállapodás alapján született az a jogszabály -  még szintén tavaly nyáron-, amely alapján a Magyar Energia Hivatal bizonyos mértékig elismeri  a gázkereskedők számára, így az E.ON Földgáz Trade-nek is a devizaárfolyam-kockázat kezelésének költségét.

A múlt nyáron aláírt egy másik szándéknyilatkozatban rögzítették az együttműködési szándékot az E.ON Hungária és a Magyar Villamos Művek (MVM). Az E.ON Hungária elnöke arra az újságírói kérdésre, hogy  miért engedik az MVM-et tulajdonosi pozícióba kerülni azt válaszolta, a szándéknyilatkozat az együttműködésről szól, amibe minden belefér. Korábban Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója azt mondta, hogy lehetőséget kaptak arra, hogy "bevásárolják magukat" az E.ON magyarországi áramcégeibe.

Konrad Kreuzer a megállapodásokat jó kompromisszumnak nevezte. Hozzáfűzte, ez számukra is jó, hiszen az E.ON a magyarországi befektetéseit hosszú távra tervezte. Állítása szerint minden alapot nélkülöz az a hírügynökségi értesülés, amely szerint az E.ON lehetséges együttműködése az MVM-mel összefüggésben állna azzal, hogy az E.ON AG legalább 10 milliárd euró értékű vagyont akar még az idén eladni, hogy csökkentse adósságait.

Az E.ON Magyarországon évente 40-50 milliárd forintot fordít a villamosenergia- és a földgázhálózat fejlesztésére. Tavaly erre 43 milliárd forintot költöttek. A zsanai gáztároló bővítésére 19 milliárd forintot fordítottak 2009-ben, 25 milliárdot pedig a gönyűi erőmű építésére. További 20 milliárd forintba kerültek a különböző karbantartási munkálatok.

Ujságírói kérdésre válaszolva az E.ON Hungária elnöke elmondta azt is, hogy a Gazprommal 2015-ig van gázvásárlási szerződés. Az E.ON Ruhrgas folyamatosan tárgyal az új szerződésről, és a jövőben Magyarország gázellátásában a nemzetközi E.ON gázbeszerzési portfolio lehetőségeit is kihasználják.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!