2p

Hogyan lehetnek ekkora eltérések a közvélemény-kutatások között?
Magyar Péter miatt ekkora a bizonytalanság?
Milyen módszerrel készülnek a felmérések?

Online Klasszis Klub találkozó élőben Hann Endrével!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Medián ügyvezető igazgatójától!

2024. június 5. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Radikális reformokat, köztük egy új parlament megalakítását javasolja az euróövezeti tagországoknak a teljes körű gazdasági unió kiépítését előkészítő csoport, amely négy alapvető uniós intézmény vezetőjét fogja össze - írta szerdán a Handelsblatt.

A német üzleti lap szerint a tervezett reform egyik fő eleme, hogy a tagállami kormánynak a költségvetési törvény tervezetét először nem a nemzetállami parlament, hanem az Európai Bizottság (EB) elé kell terjeszteni, és a parlament csak akkor tárgyalhatja meg a jogszabálytervezetet, ha Brüsszel azt jóváhagyta.

Az EB visszaküldheti a javaslatot átdolgozásra a kormánynak, ha úgy látja, hogy túlzott deficit kialakulása fenyeget, vagy pedig nem találja megfelelőnek az államadósság csökkentését célzó tervezett intézkedéseket. Amennyiben viszont a hiány és az államadósság a megengedett határok között van, Brüsszel nem szólhat bele, hogy miként alakítják az euróövezeti országok az államháztartásukat.

Egy másik hangsúlyos elem a társasági adó részleges harmonizálása, egy alsó határ kijelölése a lefelé tartó adóverseny megakadályozása céljából.

A javaslatokon közösen dolgozik Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, José Manuel Barroso, az EB elnöke, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke és Jean-Claude Juncker, az Eurócsoport - az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa - elnöke.

A Handelsblatt brüsszeli forrásai szerint a négyek egy teljesen új szerkezetet terveznek. Például a demokratikus deficit csökkentése céljából egy új parlament felállítását kezdeményezik. Az új intézmény - az "euró-parlament" - mindenekelőtt az övezetben folytatott gazdaságpolitikát és költségvetési politikát ellenőrizné, tagjai európai parlamenti képviselők és a nemzetállami parlamentekből delegált képviselők lennének. Ezt az elképzelést az euróövezeten kívüli tíz uniós tagország hevesen ellenzi - mondták a német lap forrásai.

A négy elnököt a júniusi uniós csúcson bízták meg azzal, hogy készítsék el a teljes körű gazdasági unió kiépítésének tervét. A négyek a következő, októberi csúcsra egy előzetes jelentéssel készülnek, majd a decemberi évzáró csúcstalálkozón bemutatják a kész tervet, az uniós állam- és kormányfők pedig döntenek a megvalósítás ütemezéséről.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!