[ajanlo=95][igazitas=left/] Az erős szakmai befektetőkkel rendelkező cégeknél a tulajdonos rendszerint komoly hangsúlyt fektet a megfelelő kontrolling- és monitoringrendszer helyes létrehozására és alkalmazására, a kisebb cégeknél még sok a javítanivaló. Alapvető hiba a túl sok, vagy nehezen mérhető mutató, a túl sok vagy túl kevés pénzügyi adat. Még a sok jó mutató sem ér sokat, ha nincsenek kijelölve a felelősségi körök, és nem tudni, baj esetén kinek kell lépnie. A megfelelő rendszer azonban jelentősen megkönnyíti a kockázatelemzést.
Projekt tervezésekor érdemes aszerint csoportosítani a bizonytalanságot okozó tényezőket, hogy azok a munka melyik szakaszában jelentkezhetnek, mit okoznak, és milyen intézkedésekkel kezelhetők. Azt is figyelembe kell venni, hogy az adott tényező mekkora, és mennyiben tudunk rá érdemben hatni. Ha pedig már üzemel a rendszer, arra is érdemes hangsúlyt fektetni, hogy az egyes mutatók súlyát az üzlet fejlődésével összhangban változtassuk, derül ki a Világgazdaság cikkéből.
Használni is tudni kell a vállalati mutatókat
A mutatószámok helyes alkalmazását sok hazai cég még csak most tanulja. Miközben egy jól létrehozott és működtetett rendszer javítja a kockázat- és teljesítménymenedzsmentet, önmagában különféle ráták egy helyre gyűjtése szinte semmit sem ér, írja a Világgazdaság.