2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben az állami szféra zsugorításáról nyilatkoznak a kormánytagok, a folyamatok épp az ellenkező irányba mutatnak. Tavaly több mint 25 ezerrel lett több foglalkoztatott a költségvetési szerveknél.

2015-ben összesen 549 452 foglalkoztatott volt a költségvetési szerveknél - derül ki a költségvetés zárszámadásából. A létszám 25 295 fővel több a 2014-esnél, ami főként az átszervezéseknek, összevonásoknak köszönhető, míg a 2009-es állapothoz képest 295 ezer fővel több mint a duplájára nőtt a foglalkoztatottak száma.

Tavaly a létszám növekedésével párhuzamosan a bérekre fordított összeg is 93 milliárd forinttal ugrott meg, így már 1526 milliárdos kiadást jelentett a foglalkoztatottak bére. 2014-ben még "csak" 1433 milliárdot.

Ezek a legőrültebb állások

A költségvetési szervek közül a legtöbb foglalkoztatottal az Emberi Erőforrások Minisztériuma rendelkezik, közel 294 ezerrel, akik bérezésére 820,3 milliót költöttek tavaly. A létszám és a bér változása ellentétes irányú, hiszen hiába lett közel 8 ezerrel kevesebb dolgozó a minisztérium kötelékében, a bérek közel 27 milliárd forinttal ugrottak meg.

A második legnagyobb szerv a Belügyminisztérium 103,7 ezer dolgozóval, akiknek a bérezésére 261 milliót fordítottak tavaly. Ahogy az a táblázatból is látszik, az EMMI mellett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium létszámában volt csökkenés, egy év alatt 1132 főről 995-re apadt a létszám, amivel párhuzamosan a bérköltségek is 5,5 milliárdról 4,6-ra mérséklődtek.

Hol keresik a legtöbbet?

A zárszámadásban lévő adatok alkalmasak arra is, hogy kiderüljön, hol a legnagyobbak az átlagfizetések. A költségvetési szerveknél átlagosan 2 százalékkal 231 ezerre nőtt az átlagbér 2015-ben. Egységenként viszont a Belügyminisztériumnál nőtt leginkább a bérezés, hiszen a 210 ezer forintos átlag 8 százalékkal nagyobb az előző évinél. Mellette még az Ügyészségnél volt egy 2 százalékos emelkedés, a többi esetben pedig stagálásról vagy csökkenésről beszélhetünk.

A legmagasabb átlagfizetés egyébként az Országgyűlést jellemzi, itt 448 ezer forint az átlagbér, ám ettől nem túl sokkal marad el az Ügyészség átlaga, 400 ezer forint. A dobogó harmadik fokára a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium került 392 ezerrel.

A legkisebb átlagbér a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz köthető, 141 ezer forint, előtte a Belügyminisztérium 210 ezerrel szerepel.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!