4p

Heim Péter csütörtök egy szakmai konferencián arról beszélt, hogy a végtörlesztés számos negatív hatással is jár, így ez, illetve a hitelezés visszaszorulásán keresztül jelentősen visszafogja a növekedést. Ugyanott Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója elmondta, a végtörlesztés 200-500 milliárd forint közötti veszteséget okozhat a bankoknak, ha ehhez hozzáadjuk a bankadót, az jelentős tőkevesztést jelent a bankok nagy részénél.

Heim Péter közgazdász szerint Magyarországon ki kell állni az egykulcsos adórendszer mellett. A Republikon Intézet "Magyar modell és esélyei" címmel rendezett konferencián csütörtökön Budapesten Heim Péter kifejtette: az egykulcsos adó költségvetési lyukat eredményező hatását a kiadási oldalon kell kompenzálni, ugyanakkor nem "fűnyíró-elven", hanem valódi, strukturális intézkedésekkel. Úgy vélekedett, hogy olyan gazdaságpolitikára van szükség, ahol pontosan végigmodellezik az egyes intézkedések lehetséges hatásait, eredményeit, mert csak így lehet kilábalni a válságból.
 

Az államadósságot csökkenteni kell, de ehhez egy koherens, hosszú távú, például 10 éves tervre van szükség - vélekedett a szakértő. Heim Péter hangsúlyozta: a végtörlesztés "komoly lyukat üt" a bankrendszer saját tőkéjén, így ezen, valamint a hitelezés visszaszorulásán keresztül jelentősen visszafogja a növekedést. A magyar gazdaságpolitikának el kell végeznie az ezzel kapcsolatos hatástanulmányokat, hogy az egész gazdaságra gyakorolt hatását fel lehessen mérni a végtörlesztésnek - mondta.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint jövőre nem tudja elkerülni a gazdasági visszaesést az eurózóna és az Európai Unió sem, így a magyar gazdaságban sem lesz növekedés. Jövőre magas inflációval, további kiadáscsökkentéssel és adóemeléssel kell számolni Magyarországon - emelte ki.
 

Az elemző véleménye szerint jövőre "nem lesz önálló magyar gazdaságpolitika", mivel Magyarország nem elővigyázatossági hitelkeret (PCL) megállapodást, hanem készenléti megállapodást köt majd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amely így negyedévente monitorozza a magyar gazdaságpolitikai intézkedéseket, és megszabja hogy mit lehet és mit nem. Ezzel "visszatérünk arra a pályára, amelyet a Bajnai kormány folytatott, és amelyet Romániában is látunk visszaköszönni" - mondta Török Zoltán.

Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója kiemelte: a magán-nyugdíjpénztári vagyon "konfiskálása", az ágazati különadók, valamint a végtörlesztés aláássák a jogbiztonságot, és elriasztják a külföldi tőkét Magyarországról.

Kifejtette, hogy a banki különadó miatt megszűnt a magyar bankszektor jövedelemtermelő képessége, a bankadó emellett versenyhátrányt okoz a bankok számára a közép-kelet-európai régióban. Hozzáfűzte: ahol be is vezették - Szlovénia - vagy be fogják vezetni - Szlovákiában 2012-től - a bankadót, ott ez jóval kisebb kulccsal történt. A különadó hatására megindult a bankokból a forráskivonás, ami a hitelszűkének is előidézője.

A végtörlesztés 200-500 milliárd forint közötti veszteséget okozhat a bankoknak, ha ehhez hozzáadjuk a bankadót, az jelentős tőkevesztést jelent a bankok nagy részénél - mondta a szakértő. Hozzátette: a végtörlesztésnek közvetett hatása, hogy "elriasztja a külföldi befektetőket", a magyarországi megtakarításokat pedig "menekülésre kényszeríti".

A banki forráskivonás, a hitelszűkítés folytatódhat, és tartós recesszióba süllyedhet az ország, ami azt eredményezné, hogy Magyarország a térségben végképp leszakad - vélekedett Várhegyi Éva. Sürgős korrekcióra, bizalomerősítő intézkedésekre van szükség, valamint olyan gazdaságpolitikára, amely "kárpótolja" a befektetőket és ösztönzi a belföldi megtakarításokat - hangsúlyozta.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!