A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő múlt pénteken jelentette be, hogy a kormány nyugdíjtervei miatt az év végéig dönt arról, leminősíti-e Magyarországot. A Moody's lassan fél éve figyel minket, a legfrissebb hírek szerint egy-két héten belül náluk is megszülethet a döntés. A kilátások pedig nem kedvezőek, hiszen mindkét cég elemzői bírálták a kormány terveit a közelmúltban, illetve veszélyben érzik a költségvetés hosszútávú fenntarthatóságát.
A vártnál rosszabb a helyzet
A Moody's szakemberei szerint a magyar adósságdinamika a korábban vártnál negatívabb lehet az európai pénzügyi piacok volatilitása miatt. A hitelminősítők szakemberei egy-két héten belül meghozzák a döntést Magyarország minősítésével kapcsolatban - nyilatkozta Kristin Lindow, a cég elemzője a Bloomberg kérdésére.
Szerinte a felülvizsgálat során a fő kérdés éppen a magyar adósságdinamika lefutása lehet, az eurózóna utóbbi hónapokban tapasztalt problémái hazánk adósságlefutását is veszélybe sodorták. Arról hónapok óta hallani a piacon, hogy a Moody's leminősítené hazánkat a jelenlegi "Baa1"-ről. Éppen ezért a szakemberek szerint a piac már beárazta a lépést, nem számítanak jelentős hatásra, ha megtörténik.
A cég szakemberei még júliusban vették figyelőlistára hazánk devizaadósságának besorolását, akkor az IMF-tárgyalások megszakadásával indokolták a lépést. Október végén még úgy nyilatkozott a cég egyik szakembere, hogy novemberben meghozzák döntésüket, azonban a jelek szerint néhány héttel elhúzódik ez.
"Korábban arra számítottunk, hogy az októberi önkormányzati választások után normalizálódik a helyzet a magyar piacon, azonban ez nem történt meg. A felülvizsgálatunk középpontjában jelenleg a költségvetés hosszútávú fenntarthatósága áll, illetve azt vizsgáljuk, hogy a költségvetési intézkedések milyen hatással lesznek várhatóan a növekedésre" - mondta Lindow a Bloomberg kérdésére. A szakember hozzátette: addig nem kívánja kommentálni a magyar kormány eddig meghozott intézkedéseit, amíg a Moody's nem közli a felülvizsgálat eredményét.
A Fitch is vizsgálódik
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings múlt pénteken jelentette be, hogy az idei év végéig leminősítheti Magyarországot, mert úgy ítéli meg, hogy a kormány nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos terve negatív hatással lehet a költségvetés fenntarthatóságára.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - a Standard & Poor's, a Moody's Investors Service, a Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
A Moody's listáján jelenleg három fokozattal vagyunk Csehország besorolása alatt, kettővel a lengyelek mögött, de még Bulgária, Lettország és Románia is felettünk van egy fokozattal. A "Baa1" besorolás Litvániával és Oroszországgal tesz egy kategóriába minket.
Az S&P-nél hazánk még éppen befektetésre ajánlott kategóriába tartozik, azaz az ő esetleges leminősítésük lenne komolyabb hatással a magyar piacra. A minősítő november elején erősítette meg "BBB-" értékelésünket, de már akkor figyelmeztettek arra, hogy a kormány lépései rövidtávon csökkentik ugyan a költségvetési hiányt, 2014-re azonban 6 százalékra ugorhat a deficit.
Mi vagyunk az első medvepiac
A Bloomberg cikke emlékeztet arra, hogy Magyarország kockázati megítélése jelentősen romlott az utóbbi egy hétben annak köszönhetően, hogy a kormány a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításával kívánja csökkenteni az államadósságot. A tízéves magyar állampapírok hozama több mint egy éve nem volt ilyen magas, mint most, CDS-felárunk pedig 376 pontig emelkedett, ami majdnem három hónapos csúcsot jelent.
Ráadásul a magyar részvénypiac is gyengén teljesít: a hétfői újabb 2,6 százalékos zuhanással már több mint 20 százalékot esett a BUX index idei csúcsához képest, ezzel a feltörekvő piacok közül elsőként lett medvepiac hazánkban.
Az utóbbi napokban a forint is kimondottan gyengén teljesít: kedd reggel 283,73 forintot kellett adni egy euróért. A dollárral szemben 216,07-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 217,23 forintba került a nyitás után nem sokkal.
Beke Károly
mfor.hu