4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rájár a rúd a magyar piacra az utóbbi napokban: a forint lassan 285-ig gyengül az euróval szemben, a frankhitelesek megbarátkozhatnak újra a 220 körüli árfolyammal, a tőzsde pedig néhány nap alatt 10 százalékot zuhant. Ha ez még nem lenne elég, a nemzetközi hitelminősítők is lépni készülnek, a Fitch mellett a Moody's is néhány héten belül dönthet hazánk sorsáról. Mfor.hu-háttér.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő múlt pénteken jelentette be, hogy a kormány nyugdíjtervei miatt az év végéig dönt arról, leminősíti-e Magyarországot. A Moody's lassan fél éve figyel minket, a legfrissebb hírek szerint egy-két héten belül náluk is megszülethet a döntés. A kilátások pedig nem kedvezőek, hiszen mindkét cég elemzői bírálták a kormány terveit a közelmúltban, illetve veszélyben érzik a költségvetés hosszútávú fenntarthatóságát.

A vártnál rosszabb a helyzet

A Moody's szakemberei szerint a magyar adósságdinamika a korábban vártnál negatívabb lehet az európai pénzügyi piacok volatilitása miatt. A hitelminősítők szakemberei egy-két héten belül meghozzák a döntést Magyarország minősítésével kapcsolatban - nyilatkozta Kristin Lindow, a cég elemzője a Bloomberg kérdésére.

Szerinte a felülvizsgálat során a fő kérdés éppen a magyar adósságdinamika lefutása lehet, az eurózóna utóbbi hónapokban tapasztalt problémái hazánk adósságlefutását is veszélybe sodorták. Arról hónapok óta hallani a piacon, hogy a Moody's leminősítené hazánkat a jelenlegi "Baa1"-ről. Éppen ezért a szakemberek szerint a piac már beárazta a lépést, nem számítanak jelentős hatásra, ha megtörténik.

A cég szakemberei még júliusban vették figyelőlistára hazánk devizaadósságának besorolását, akkor az IMF-tárgyalások megszakadásával indokolták a lépést. Október végén még úgy nyilatkozott a cég egyik szakembere, hogy novemberben meghozzák döntésüket, azonban a jelek szerint néhány héttel elhúzódik ez.

"Korábban arra számítottunk, hogy az októberi önkormányzati választások után normalizálódik a helyzet a magyar piacon, azonban ez nem történt meg. A felülvizsgálatunk középpontjában jelenleg a költségvetés hosszútávú fenntarthatósága áll, illetve azt vizsgáljuk, hogy a költségvetési intézkedések milyen hatással lesznek várhatóan a növekedésre" - mondta Lindow a Bloomberg kérdésére. A szakember hozzátette: addig nem kívánja kommentálni a magyar kormány eddig meghozott intézkedéseit, amíg a Moody's nem közli a felülvizsgálat eredményét.

A Fitch is vizsgálódik

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings múlt pénteken jelentette be, hogy az idei év végéig leminősítheti Magyarországot, mert úgy ítéli meg, hogy a kormány nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos terve negatív hatással lehet a költségvetés fenntarthatóságára.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - a Standard & Poor's, a Moody's Investors Service, a Fitch Ratings -  egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.

A Moody's listáján jelenleg három fokozattal vagyunk Csehország besorolása alatt, kettővel a lengyelek mögött, de még Bulgária, Lettország és Románia is felettünk van egy fokozattal. A "Baa1" besorolás Litvániával és Oroszországgal tesz egy kategóriába minket.

Az S&P-nél hazánk még éppen befektetésre ajánlott kategóriába tartozik, azaz az ő esetleges leminősítésük lenne komolyabb hatással a magyar piacra. A minősítő november elején erősítette meg "BBB-" értékelésünket, de már akkor figyelmeztettek arra, hogy a kormány lépései rövidtávon csökkentik ugyan a költségvetési hiányt, 2014-re azonban 6 százalékra ugorhat a deficit.

Mi vagyunk az első medvepiac

A Bloomberg cikke emlékeztet arra, hogy Magyarország kockázati megítélése jelentősen romlott az utóbbi egy hétben annak köszönhetően, hogy a kormány a magánnyugdíjpénztári vagyon államosításával kívánja csökkenteni az államadósságot. A tízéves magyar állampapírok hozama több mint egy éve nem volt ilyen magas, mint most, CDS-felárunk pedig 376 pontig emelkedett, ami majdnem három hónapos csúcsot jelent.

Ráadásul a magyar részvénypiac is gyengén teljesít: a hétfői újabb 2,6 százalékos zuhanással már több mint 20 százalékot esett a BUX index idei csúcsához képest, ezzel a feltörekvő piacok közül elsőként lett medvepiac hazánkban.

Az utóbbi napokban a forint is kimondottan gyengén teljesít: kedd reggel 283,73 forintot kellett adni egy euróért. A dollárral szemben 216,07-nél állt a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 217,23 forintba került a nyitás után nem sokkal.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!