A magyarországi vasútvonalak, vasúti vonalszakaszok felújítására, átépítésére, rehabilitációjára kiírt közbeszerzési eljárások kapcsán előzetesen megállapodtak a cégek a piac felosztásáról, annak elveiről és egyes esetekben a győztes személyét is meghatározták.
A Colas-csoporthoz tartozó Colas Zrt-t. 1,5 milliárdra bírságolta a GVH, a Swietelsky- csoporthoz tartozó MÁVÉPCELL Kft-t 2,1 milliárddal, a MÁV MTM Rt. f.a. 178 millióra, a STRABAG-csoporthoz tartozó Szentesi Vasútépítő Kft-t 3,4 milliárd forinttal büntette a hivatal.
A megállapodásban résztvevő ötödik vállalkozás - a Vasútépítők Pályatervező, Kivitelező és Iparvágányfenntartó Kft. - engedékenységi kérelemmel élt, azaz olyan bizonyítékokat szolgáltatott, amelyek elengedhetetlenek voltak a jogsértés feltárásához, ezért mentesült a bírságkiszabás alól.
Az eljárásban még a következő cégeket vizsgálta a GVH: CELLVASÚT Építőipari Kft. Va, "GRANIT" HUNGÁRIA Építőipari és Szolgáltató Kft., Hídépítő Zrt., "HÍDÉPÍTŐ SPECIÁL" Vízi és Robbantási Munkák Kft., HOCHTIEF Construction AG Magyarországi Fióktelepe, a KELET-ÚT Építőipari, Beruházó és Szállítmányozó Kft. "KÖZÉPSZOLG" Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt., Resonator Vállalkozási és Kereskedelmi Kft., STRABAG Zrt., Vegyépszer Építő és Szerelő Zrt., és Wiebe Hungaria Vasútépítő Kft. Velük szemben a GVH az eljárást megszüntette, mert nem találta bizonyíthatónak a versenykorlátozó megállapodásokban való részvételüket.
A vizsgálat 2007 novemberében hajnali rajtaütéssel kezdődött. A versenyfelügyeleti eljárás több, az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett - és más tagállamokban honos vállalkozás számára is nyitva álló - uniós forrásokból finanszírozott közbeszerzést vizsgált. A ténylegesen kiírt tenderek összértéke 24 milliárd forint volt.
A jogsértő cégek vezetői 2004. november 29-én találkoztak, és megállapodtak, hogy a már kiírt, illetve később meghirdetendő vasútépítések nyertesei közülük kerüljenek ki. A mindenkori nyertes pedig alvállalkozóként foglalkoztatja a többi céget. Így zárták ki a versenyből a többi - akár külföldön honos - céget.
A piacfelosztás kiterjedt 2004-ben a Kecskemét - Kiskunfélegyháza, és a Rákospalota - Újpest tenderre, 2005-ben a Cegléd - Szolnok közti és a győri, továbbá a Zalaegerszeg - Ukk és az Ukk - Boba közti tenderre.
Menedzsment Fórum