3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 6 százalékos alapkamat tartása várható a magyar jegybank (MNB) monetáris tanácsának jövő keddi kamatdöntő ülésén, ám a világgazdasági kondíciókkal kapcsolatos "kivételes mértékű" bizonytalanságok és az euróövezeti válság miatt "a meglepetés sem zárható ki" - így összegezhető a londoni elemzők várakozása.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport szakértői pénteken közölték: továbbra is arra számítanak, hogy a monetáris testület tagjainak többsége az alapkamat változatlanul hagyására szavaz a keddi ülésen. Azonban növekszik az euróövezeti járványkockázat, emellett az MNB emelte inflációs előrejelzését, és a ház szerint mindezek alapján legalábbis "heves vita" várható arról, hogy nem kellene-e kamatot emelni.

A Barclays Capital felzárkózó piaci elemzői ugyanakkor  pénteki előrejelzésükben azt közölték, hogy amikor a minap Budapesten tárgyaltak, az MNB illetékeseinek határozottan az volt az álláspontjuk, hogy a forint jelenlegi gyengesége "nem jelenti 2008 októberének megismétlődését". A szakemberek ezzel kapcsolatban felidézték, hogy az akkori forinteladási nyomás közepette - nem sokkal azelőtt, hogy megszületett a "vészfinanszírozási megállapodás" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - a magyar jegybank egy menetben 3 százalékponttal emelte alapkamatát. A Barclays Capital elemzői szerint a 300 forint körüli euróárfolyam ellenére az MNB "még mindig messze jár a vészkamatemeléstől".

Ugyanerre a következtetésre jutottak minapi elemzésükben a Morgan Stanley stratégái is, akik nemrég szintén tájékozódó körutat tettek a térség országaiban, köztük Magyarországon. Tapasztalataikról Londonban összeállított elemzésükben közölték: budapesti látogatásuk után még erősebb az a meggyőződésük, hogy a piacok túlbecsülik egy forintvédő célú, rövid időn belül bekövetkező MNB-kamatemelés esélyét.

"Néhány befektető" a jelenlegi helyzetet a 2008. októberihez hasonlítja, amikor az MNB a forint védelmében kamatemeléshez folyamodott. A Morgan Stanley közgazdászai szerint azonban "még az MNB is nagyon különbözőnek tartja a mostani helyzetet az akkoritól". Igaz, hogy a forint most még gyengébb, ám a bankok erősebbek, az állampapírpiac működik, és a jegybanknak kétszer akkora devizakészlete van az intervencióhoz, ha ez szükségessé válik.

A ház szerint ez nem azt jelenti, hogy az MNB "semmilyen körülmények között" nem hajt végre "vészjellegű kamatemelést". Ez azonban "meglehetősen távolinak" tűnik, és csak akkor valószínű, ha a forintárfolyam volatilitása nagymértékben növekedne, és meredek árfolyamkilengések lennének a piacon, nem pedig akkor, ha az euró forintárfolyama egy adott szintet átlépne - vélekedtek a Morgan Stanley londoni elemzői.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!