Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – egyenlege június végén 1033,6 milliárd forintos deficitet mutat, mely az éves előirányzat 118,8 százalékát teszi ki. A tavalyi év azonos időszakában az államháztartás hiánya az egész éves előirányzat 87,9 százalékát tette ki. A központi költségvetés hiánya a 2009. június végi 96,8 százalékos arányhoz képest most az egész évre tervezett költségvetési hiány 122,2 százalékát teszi ki - közölte hétfő délután a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A fentiekből az látszik, hogy a korábbi években is volt arra példa, hogy hat hónap alatt már majdnem a teljes éves terv teljesült a hiányt illetően, hiszen a magyar költségvetés köztudottan "fejnehéz", azaz az év első felében jóval több kiadás realizálódik, míg az adóbevételek többsége csak az év végén folyik be a kasszába.
Az előző év azonos hónapjához képest júniusban a központi költségvetés bevételei mintegy 72 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak, a kiadásai pedig kismértékben, mintegy 5 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek.
A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak bevételei a tavalyi év azonos hónapjához viszonyítva mintegy 23 milliárd forinttal csökkentek, a nagyobb összegű központi költségvetési támogatások ugyanakkor az egyenleg alakulását kedvezően befolyásolták.
Az elkülönített állami pénzalapok június havi egyenlege az előző év azonos hónapjához viszonyítva kedvezőbben alakult, az alapok összes bevételei 7,2 milliárd forinttal kisebb összegben, kiadásai pedig 13,7 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak az előző év azonos hónapjának értékénél.
A költségvetésen belül a tb-alapok sincsenek könnyű helyzetben, hiszen az egész évre tervezett 69,4 milliárdos deficitből 42,3 milliárd már teljesült az első félévben. Az államháztartás központi alrendszerének június végi főbb pénzforgalmi adatai a következők:
Menedzsment Fórum