Inkább tanulságos, semmint mély politikai elemzésre alkalmas privát kutatást tett közzé a BBC a republikánus amerikai elnök, Donald Trump megítéléséről. A brit lap tudósítója 100 amerikai állampolgárral – 50 demokrata szavazóval és 50 republikánus pártival - konzultált arról, hogy milyennek látják a tavaly novemberben megválasztott elnök hivatalban töltött első 100 napját.
A legfontosabb megállapítása a rögtönzött közvélemény-kutatásnak, hogy továbbra is mély szakadék választja el a demokratákat és a republikánusokat a kiemelt témákban. Jottányit sem közeledtek az álláspontok a menekültkérdésben, vagy az abortusz engedését, tiltását illetően. (A republikánusok szigorúbb menekültpolitika mellett érvelnek és betiltanák, illetve korlátoznák az abortuszt, szemben a demokratákkal.)
Mérlegen Trump első száz napja
Arról is gyökeresen mást gondolnak, hogy mi a kormány feladata, mennyire avatkozzék bele állampolgárai életébe. A tudósító benyomásai szerint egyik fél sem hajlandó engedni ezekben az ügyekben, álláspontjuk megingathatatlan.
Elvétve találni olyan témát, amelyről a táboron belül is megjelennének különvélemények. Ilyen például Szíria: van olyan republikánus, aki ellenzi az amerikai offenzívát, és találkozni olyan demokratával, aki helyesli Trump beavatkozását a térségben.
Leginkább azonban az egészségügy – mi legyen az előző elnök, Barack Obama egészségügyi reformjával - és az adócsökkentés izgatja az amerikaiakat, s a Trump-kormány is ezeket a területeket kezeli prioritásként.
Összességében elmondható, hogy akik Trump mellett szavaztak tavaly, elégedettek az elnök tevékenységével, szerintük „fantasztikus munkát végez”. A demokraták támogatóinak véleménye nem változott, szerintük rosszul kormányoz Trump, akivel szemben az elnöki mandátum visszaadását eredményező eljárásokat (impeachment) kellene indítani.
A megkérdezett republikánus szavazók az elnök javára írták egyebek mellett, hogy olyan személyekkel töltötte fel adminisztrációját, akik korábban nem vettek részt a politikában, tehát tiszta kezűnek számítanak. Más a déli határ mentén épülő fal miatt lelkesedik az elnökért.
Nem helyeselték viszont, hogy nem fogott kezet Angela Merkel német kancellárral a találkozójuk alkalmával, amit tiszteletlenségnek tartanak.
Hibájaként rótták fel továbbá, hogy nem halad az Obamacare visszavonásával, illetve egy megkérdezett azzal volt elégedetlen, hogy a Fehér Házban még mindig találni liberális demokratákat – Trump lányát, Ivankát és férjét, Jared Kushnert.
A családtagok bekötését az adminisztrációba egyébként a demokraták is megemlítették: volt, aki annak örült, hogy legalább rajtuk keresztül helyet kapnak a józan gondolatok a Fehér Házban. Más demokratát viszont pont az zavar, hogy nem független szereplőkről van szó. A rokoni kapcsolat elköteleződést jelent, ami rossz hatással lehet a kormányzásra.
Baka F. Zoltán
mfor.hu