Gigantikus a hiány, ezermilliárdos a piac (Táblázat)
Hosszú távon halott a mostani rendszer
Abban nagyjából egyetértenek a szakértők, hogy jelenlegi formájában hosszú távon nem maradhat fenn az egészségbiztosítás rendszere. Összességében az állam a GDP 7,8 százalékát (nagyságrendileg 1800 milliárd forintot) költ az egészségügyre. Bizonyos költések, így például a gyógyszerkiadások az elmúlt tíz évben drasztikus mértékben nőttek.
Míg 2000-ben az átlagos ár dobozonként 905 forint volt, tavaly már 1586 forint kiadást jelentett az államnak egy doboz gyógyszer - mondta Mihályi Péter közgazdász, az Államreform Bizottság tagja egy, a közelmúltban megrendezett konferencián. Ez a drasztikus, 75 százalékos kiadásnövekedés nem magyarázható önmagában az inflációs árnövekedéssel, sokkal inkább a pazarló és át nem gondolt receptírási gyakorlattal - állította Mihályi Péter.
Feneketlen zsák
A gyógyszerkassza persze nem az egyedüli oka a problémának, csupán egy jelzés értékű eleme. A gyógyszerkiadások növekedése egyébként a teljes kiadási kosáron belül is egyre inkább nő: az ezredfordulón még csak a GDP 1,1 százalékát tette ki, tavaly viszont már az 1,6 százalékára rúgott.
Ennél is aggasztóbb az egészségbiztosítási és a nyugdíjalap hiánya: 1995-ben még csak a GDP egy százalékát tette ki a két alap hiánya, tavaly viszont már a hét százalékát. Vagyis addig nincs sok értelme érdemben a hiány csökkentéséről beszélni, ameddig ilyen mértékű feneketlen lyukak tátonganak a költségvetésben - szögezte le Mihályi Péter.
Hatalmas piac kockázatokkal
Kérdés persze, hogy megoldja-e ezeket a problémákat az új pénztári rendszer. Az biztos, hogy az Államreform Bizottság hisz a magánbiztosítók versenyében, mert így minden szereplő arra lesz kényszerítve, hogy a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtsa a lehető legalacsonyabb ráfordítás mellett.
A magánbiztosítókat minden kétséget kizáróan csábítja majd a hatalmas piac: becslések szerint az egészségügynél ezermilliárdos piacról beszélhetünk. Kérdés azonban, kinek lesz kedve és bátorsága olyan társaságokba horribilis mértékű tőkét bevinni, amelyek többségi tulajdonosa az állam.
F. Szabó Emese