A Citigroup a hét végén kezdte kiküldeni az értesítéseket arról, hogy az érintett hitelkártyák a levél kézhez vételétől számított 35 napon belül érvényüket veszítik.
A hitelkártyákat a Citigroup által tavaly 575 millió fontért megvásárolt internetes brit banki szolgáltató, az Egg bocsátotta ki. A cégnek 2,3 millió hitelkártya-ügyfele van Nagy-Britanniában, vagyis a letiltások a lakossági ügyfélkör 7 százalékát érintik. Ez az első eset a brit lakossági bankpiacon ilyen tömeges egyidejű hitelkártya-visszavonásra.
A Citigroup a lépést azzal indokolta, hogy az Egg átvétele után "egyszeri adóskockázati felmérést" végzett az ügyfélkörben, és azoknak a hitelkártyáit érvénytelenítette, akiknek törlesztéseivel a múltban "problémák" voltak.
A kártyájuk törléséről értesített ügyfelek közül azonban máris több ezren felháborodottan jelezték a pénzügyi hatóságoknak és a sajtónak, hogy soha semmilyen törlesztési elmaradásuk nem volt, személyi adóskockázati minősítésük kifogástalan. Többen arról számoltak be, hogy az Egg a kártyatörlésről szóló levél kiküldése előtt emelte meg a rendelkezésükre álló hitelkeretet.
Sokan annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a Citigroup éppen a jó, vagy "túl jó" adósoktól akar szabadulni, vagyis azoktól, akik mindig időben, sőt idő előtt törlesztenek, és így kevés kamat, illetve késedelmi pótdíj hajtható be rajtuk.
A kormányzó brit Munkáspárt egyik alsóházi képviselője felszólította a brit pénzügyi szolgáltatói felügyeletet (FSA), hogy kezdjen vizsgálatot az ügyben.
A Citigroup nem követeli vissza egyben az érintettektől a hitelkártyájukon lévő tartozást, az ugyanúgy havi részletekben törleszthető, mint eddig, csak további tételeket nem lehet ráterhelni az adott kártyára.
Londoni elemzői vélemények szerint az országos botrányt kavaró eset az első látványos megnyilvánulása annak, hogy a globális likviditási válság nyomán támadt hirtelen banki hitel-kihelyezési szigor elérte a lakossági hitelkártyaszektort is. Szakértők jó ideje felhívták a figyelmet arra, hogy a brit hitelkártya-tulajdonosok összesített adóssága átlépte az ezer milliárd fontot - ez a brit éves GDP-értéknek csaknem a fele -, és a szigorodó hitelpiaci feltételek közepette egyre több adós kerülhet bajba a törlesztéssel.