Kedden a legjelentősebb magyarországi invesztorokat tömörítő Befektetői Tanács ülését követő sajtóeseményen Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy szívesen csökkentené az adókat, ha valaki megtalálja ehhez a forrásokat. Megjegyezte, hogy a legnagyobb ellenzéki párt évi 1000 milliárd forintos adócsökkentésről beszél. Ennek megvalósításához azonban az kell, hogy mindenki megismerhesse ezeket a javaslatokat, és az ellenzéki vezetők is eljöjjenek csütörtökön a gazdasági csúcstalálkozóra, hangzott el - amolyan burkolt invitációként - a miniszterelnök részéről.
Gyurcsány a Befektetői Tanács előtt pendített meg egyik javaslatát, mely szerint ha az állam késedelmesen teljesít kifizetéseket, akkor különösebb eljárás nélkül automatikusan fizessen pótlékot. Ez egyébként a gazdasági élet más területein már érvényesül, ezért joggal várható el, hogy az állam is tartsa magát ehhez, mondta a kormányfő.
Pletykák szerint ennél, az inkább szimbolikus javaslatnál komolyabb hatású kezdeményezések is napvilágot láthatnak. Ezekre már csak azért is szükség lenne néhány szakember szerint, mert az államcsőd réme - köszönhetően a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelének - elhárult, ám a bizalom igen törékeny. Ráadásul az elmúlt napok leminősítései ismét támadásoknak tehetik ki a forintot, és az állampapír piacon sem a vevők domináltak az elmúlt napokban.
Mégis lesz járulékcsökkentés?
A kiszivárgott javaslatok közül a leginkább figyelemre méltó a kisvállalkozások támogatását segítő, a következő két évben több mint 1000 milliárd forintos forrásbővítést lehetővé tevő csomag. Igaz, a bejelentés előtt álló javaslat nem előzmény nélküli, hiszen az elmúlt hetekben Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter többször beszélt ennek "elődjéről", az akkor még 800 milliárd forintra rúgó támogatási keretről.
Az 1000 milliárdos csomag elemei: az Új Magyarország Fejlesztési forrásainak átcsoportosítása gazdaságfejlesztésre és munkahely-megtartásra; a pályázati feltételek enyhítése és új támogatási konstrukciók kidolgozása a vissza nem térítendő források felhasználására; a visszatérítendő források bővítése; piacbővítő és munkahelymegtartó lépések; a versenyképesség érdekében egyszerűsödő foglalkoztatási és uniós pályázati adminisztráció, valamint az állami késedelmi kamatot bevezetése.
A legnagyobb érdeklődés minden bizonnyal a gazdasági minisztérium által kidolgozott dokumentum azon kitétele iránt lesz, mely szerint a kormány javaslatot tesz a foglalkoztatást terhelő adó- és járulékterhek csökkentésére, valamint korrupció-ellenes intézkedésekre is.
A Fidesz először okokat és felelősöket keresne
A Fidesz három feladat elvégzésére és egy hétpontos csomag megvalósítására tesz majd javaslatot. Matolcsy György, az Orbán-kormány gazdasági minisztere a Fidesz nevében azt indítványozza majd a gazdasági csúcs résztvevőinek, hogy először is szembe kell nézni a gazdaság valós helyzetével, és meg kell állapítani, hogy már harmadik éve gazdasági válság van Magyarországon. Az ellenzéki párt úgy véli, hogy a krízis a gazdaságról terjedt át a pénzügyekre, nem fordítva, ahogy a globális pénzügyi válság esetében történt.
A második feladat a Fidesz szerint az, hogy meg kell keresni a krízis okát. Matolcsy György az MTI-nek erről azt mondta: 2001-2002-ben az Egyesült Államokban és Európában recesszió volt, amire az Orbán-kormány egy anticiklikus gazdaságpolitikával válaszolt. Az új kormány hibája szerinte az volt, hogy amikor 2003 második felében a világban elindult a konjunktúra, nem hagyott fel az anticiklikus eszközökkel, hanem továbbra is államháztartási deficitet növelt . A harmadik feladat a kivezető út felvázolása: szerinte keresletszűkítő, megszorító politikával gazdasági válságból nem lehet "kijönni", ehelyett növekedéserősítő, foglalkoztatást bővítő programra lenne szükség.
Fókuszban a kkv-szektor
Az egykori gazdasági miniszter várhatóan azt a már ismert álláspontot fogja képviselni, mely szerint minden "szabad" (nem lekötött, halasztható) uniós forrást csoportosítsanak át közvetlen gazdaságfejlesztésre, ezen belül közvetlenül a mikro kis-és középvállalkozások számára javuljanak a feltételek.
A legnagyobb ellenzéki párt kitart az adó- és járulékcsökkentési program mellett is, ami - a "jelenlegi helyzet ismeretében" - a munkaadói járulék csökkentésével kezdődhetne. Eszerint január elsejétől be kellene vezetni a nulla százalékos kulcsot a 24 év alatti, az 55 év feletti és a részmunkaidős női foglalkoztatásra. Emellett lenne egy energiatakarékossági és megújulóenergia-program, egy építőipari program, egy bürokráciacsökkentő-program, valamint egy mezőgazdasági és élelmiszerprogram.
Hargitai János, a KDNP szakpolitikusa azt mondja, hogy az adórendszeren belüli átcsoportosítással is több lehetőséget lehetne adni a gazdaságnak. Szerinte jelenleg lehetetlen helyzetben vannak a magyar vállalkozások, így mindenki számára egyetlen fegyver marad, az adóeltitkolás. "Ha kevesebbet kérnénk, többet kapnánk" - fogalmazott.
A közszférán spórolna az SZDSZ, az MDF kivár
Három pontban foglalhatók össze az SZDSZ javaslatai is: a liberális párt elsőként az euró mielőbbi bevezetését szeretné elérni. Kóka János frakcióvezető szerint a több mint kilencezer állami feladat áttekintését és csökkentését szintén el kellene érni. A politikus úgy véli, ezzel a lépéssel évente legalább annyi pénzt lehetne megtakarítani, mint a teljes 13. havi fizetés összege. Az állam kivonulhat olyan területekről, ahol nincs feladata, illetve más kérdésekre koncentrálhat. Szerinte például nehezen érthető, miért kell évente milliárdokat fordítani az állami alkalmazottak üdültetésének megszervezésére és lebonyolítására.
Végül felhívta a figyelmet arra, hogy az SZDSZ be kívánja vezetni a fordított felelősség elvét a közhivatalokban, így az APEH-nél is. Ez azt jelenti, hogy ha az adófizető kérdésére, kérelmére a hivatal nem válaszol határidőre, akkor a kérelmet elfogadottnak kell tekinteni. A cél, hogy ne az adózó, hanem a késlekedő hivatal fusson a pénze után. A hivatal hallgatása - néhány különleges eset kivételével - a teljes közigazgatásban jelentsen beleegyezést a kérvény tartalmát terkintve.
A Nemzeti Csúcson elhangzott monológok közül sokak szerint az egyik legőszintébb Dávid Ibolyáé, az MDF elnökéé volt, így többen tőlük várnának ütős ötleteket. Az MDF az MTI-vel azt közölte, hogy lesznek konkrét javaslataik, amelyeket szerdán hoznak nyilvánosságra.
Menedzsment Fórum