2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A februárra ígért strukturális átalakítások iránya jó, fontos azonban, hogy az intézkedések a fenntarthatóságot szolgálják - mondta a Magyar Nemzet hétfői számában megjelent interjúban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletének vezetője.

Iryna Ivaschenko szerint "a fenntartható költségvetési kiigazítás segíthet Magyarország megítélésének javulásában." A februárra ígért szerkezeti átalakítások számos elemét az IMF szakértői is szorgalmazták már. "Ilyen például a jóléti rendszer átalakítása: a rendszer fenntarthatóságát javítani lehetne az ellátások célzottabbá tételével" - mondta Ivaschenko. Hozzátette: kedvezően hatna a foglalkoztatása, a költségvetésre és a növekedésre, ha a jóléti reform ösztönözné a polgárokat a munkaerőpiacra való visszatérésre.

Az alkotmányba beépített államadósságfék elképzeléséről Irina Ivaschenko elmondta, hogy a költségvetési szabályok létrehozása jó irányba tett lépés lenne.

Az IMF-től felvett hitel fel nem használ részének visszafizetéséről Ivaschenko elmondta, hogy Magyarország akadályok és büntetőkamat nélkül  határidő előtt visszafizethet hiteleket. "A döntés meghozatalakor azonban érdemes megvizsgálni a visszafizetésnek a tartalékok szintjére, az adósságszolgálatra vonatkozó hatását" - tette hozzá.

A magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításáról Ivaschenko hangsúlyozta, hogy az IMF a költségvetési fenntarthatóságra gyakorolt hatás miatt aggódott, mert megnövekedtek a nyugdíjkiadásokkal összefüggő hosszú távú állami kötelezettségek. "A magán-nyugdíjpénztári vagyon egy részét (…) folyó kiadásokra fordítják, ami nem jelent mást, mint a jövő generációitól való kölcsönzést. Mindezek mellett egyszeri adósságcsökkentésre költeni ezt a pénzt (…) jobb, mintha elköltené a kormány. További strukturális intézkedésekkel kell azonban biztosítani, hogy az adósságcsökkentés folytonos legyen."

Irina Ivaschenko leszögezte: "A gazdaság szempontjából az intézményrendszert gyengítő intézkedések, mint például a Költségvetési Tanács megszüntetése vagy az Alkotmánybíróság szerepének csökkentése, negatív hatással lehetnek a hosszú távú stabilitásra, így a befektetői bizalmat gyengíthetik."

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!