3p

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 3-3,5 százalékos GDP-visszaeséssel számol Magyarország esetében 2009-re – jelentette ki hétfő esti budapesti sajtótájékoztatóján James Morsnik, az IMF delegációjának vezetője. Ez sokkal rosszabb várakozás, mint ami ősszel - a 20 milliárd eurós szerződés aláírásakor - prognosztizálható volt. Az IMF célja, hogy biztosítsa Magyarország külső finanszírozhatóságát és keretek közt tartsa a deficitet. Simor András jegybankelnök ismét kijelentette, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, viszont a forint nagy volatilitását károsnak tartja.

Veres János pénzügyminiszter tegnap ismertette az IMF negyedéves monitorának eredményeit, amely az októberben felvett 20 milliárd eurós hitelben vállalat kötelezettségeket vette számba. A pénzügyminiszter szerint a kormány ezeket teljesítette. (Közöttük szerepel a költségvetési hiány csökkentése, amelynek keretében a kabinet 2,6 százalékos hiánycélt határozott meg.)

Úgy véli, az eredetinél mélyebb lesz a recesszió, folyamatosan romlanak az exportkilátások. Ezért a kormány újabb szerkezetjavító intézkedéseket hozott, amelyeket ma délután a Parlamentben ismertetett a miniszterelnök.

Teljesültek az őszi vállalások

A mai sajtótájékoztatón James Morsnik emlékeztetett arra, hogy  az egész világgazdaság hanyatlik, de a válság Magyarországot az átlagnál keményebben érintette a magas államadósság miatt. Hozzáfűzte: újabb korrekciós lépések szükségesek, és csak az a kérdés, hogy ez normális kerekvágásban zajlik le, vagy eltér a „rendes” körülményektől.

Az IMF delegációjának vezetője elmondta azt is, hogy a kormány őszi vállalásai mind teljesültek. Azóta azonban folyamatosan romlik a helyzet, ami újabb intézkedéseket tesz szükségessége. Ezeket szerinte úgy kell végrehajtani, hogy a belső kereslet ne essen túlzottan vissza, miközben a belső deficit keretek között maradjon, és az ország külső finanszírozhatósága fenntartható legyen.

Kiemelte, hogy az IMF elfogadta az MNB azon célkitűzését, hogy rövidtávon az inflációt kell kezelni – középtávon azonban indokolt lehet az árfolyam szem előtt tartására. Morsnik nem lát olyan árfolyamszintet, amelyet már aggályosnak tartana, de szerinte a magyar kormánynak ebben a kérdésben van mozgástere. A kamatpolitika kapcsán a tájékoztatón elhangzott, hogy óvatos kamatcsökkentési politika lehetséges, amely arányos a pénzügyi feszültség csökkenésével.

Árfolyamcél nincs, de azért figyelnek rá

Simor András jegybank ezzel kapcsolatban megerősítette azt a korábbi álláspontot, hogy nincs konkrét árfolyamcél. Szerinte nemcsak az árfolyam lényeges, hanem a magyar valuta volatilitása is. Az utóbbi idők árfolyam-ingadozásait károsnak tartja a jegybank. A gyors változások különösképp megterhelik a gazdasági szereplőket, ami ilyen recesszióban még nehezebbé teszi a gazdálkodást.

A bankmentő csomag kapcsán James Morsink elmondta: arra, mint védőhálóra annak ellenére szükség van, hogy a magyar bankok tőkehelyzete jó. Egyébként a jelenlegi felülvizsgálat után lehetőség lesz a 2,5 milliárd eurós összeg lehívására.

Veres János végezetül azt is elmondta, hogy a múlt héten örömteli esemény volt az állampapírpiac megnyitása, és újra sikerült a magyar államnak forinthiteleket felvenni a piacon.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!