Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut für Wirtschaftsforschung e.V. an der Universität München) egy olyan, export-keresleti indikátort dolgozott ki gazdasági elemzők számára, amely figyelembe veszi a különböző piacok egymástól eltérő gazdasági dinamikáját. Az indikátor a német export számára legfontosabb 25 felvevő piac dinamikáját követi.
A német exporttermékek iránt folyamatosan nőtt a fejlődő országok BRIC (Brazília, Oroszország, India, Kína) csoportjának kereslete az elmúlt tíz évben. Részesedésük a német exportból a 2000-es négy százalékról 2009-re kilenc százalékra emelkedett. Kína részesedése két százalékról öt százalékra bővült. Az ifo indikátora a növekvő trend folytatódását jelzi előre. A BRIC országcsoport erőteljes gazdasági dinamikájának köszönhetően keresletük a német exporttermékek iránt lendületes növekedés előtt áll.
Ezzel párhuzamosan csökkent a német exportcikkek hagyományos nagy felvevőpiacainak, (az euróövezet, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok) részaránya a német kivitelben. Az elmúlt tíz évben részesedésük hat százalékponttal esett, és csökken. A PIIGS országok (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország), valamint Nagy-Britannia alacsony gazdasági növekedési üteme miatt az ifo kutatói a hagyományos felvevő piacok német termékek iránti csökkenő keresletét jelzik előre az elkövetkező évekre. Az Egyesült Államokba irányuló német kivitel részaránya azonban a jelenlegi szint környékén stabilizálódhat.
A német export növekedésének hajtómotorja olyan fejlődő országok, mint Kína, India Brazília és Oroszország gazdaságai lesznek. A német exportőrök számára létfontosságú kérdés ezeknek a piacoknak a további, mélyebb megnyitása" - írja az ifo elemzője, Steffen Elstner.
MTI/Menedzsment Fórum