2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legtöbbet ők dolgoznak, a legrosszabbul ők keresnek.

Vajon tudna-e működni Nagy-Britannia ipara, ha a Brexit hatására kiszorulnának az ottani termelésből az uniós tagországokból érkező munkások? Ez az egyik legfontosabb kérdés, amire egyelőre nem született válasz. A kutatások mindenesetre azt mutatják, hogy a magyar, lengyel és más nemzetiségű dolgozók egyre nagyobb számban vannak jelen a brit munkaerőpiacon.

A BBC által idézett felmérés szerint a termelő szektorban a munkavállalók 11 százaléka más uniós tagországból érkezett Nagy-Britanniába. A Nemzeti Statisztikai Hivatal (Office for National Statistics, ONS) jelentéséből az is kiderül, hogy ezek a dolgozók hosszabb műszakokat vállalnak, mint amennyi a brit munkaerőpiaci átlag. Ráadásul nagyobb arányban kénytelenek olyan megbízásokat elvállalni, aminél magasabb képzettséggel rendelkeznek.

Az ONS kimutatása szerint 3,4 millió külföldi származású munkavállalót foglalkoztattak Nagy-Britanniában tavaly. Ebből 2,2 millióan érkeztek uniós országból, további 1,2 millióan pedig az EU határain kívülről.

A felmérés egyéb érdekességei:

a kis- és nagykereskedelmi szektorban, valamint a szállodaiparban és vendéglátásban minden hetedik munkás,

a pénzügyi szektorban minden nyolcadik alkalmazott,

a termelő szektorban tízből több mint egy dolgozó érkezett külföldről.

Mi lenne nélkülük? 

Nem könnyű vendégmunkások élete. Íme, két ezt alátámasztó adat:

a román, bolgár alkalmazottak 61 százaléka heti 40 óránál többet dolgozik, miközben a britek 32 százaléka kényszerül csak erre,

az összes külföldi munkavállalót tekintve pedig 40 százalékuknak a képzettségüknél alacsonyabb státuszú munkát ajánlottak, míg a brit lakosság körében ez az arány mindössze 15 százalék.

Természetesen a bérezésben is megvannak ezek a különbségek, és ebben még a külföldi munkavállalók között is nagy a szelekció. Míg a brit gazdaság egészében az órabér átlagban 11,3 font, a kelet-európai régióból érkezők ennél kevesebbet, 8,33 fontot kapnak. A legjobb helyzetben az unió más, fejlettebb területeiről – Németországból, Olaszországból, Franciaországból, összesen 14 országból - származók vannak, 12,59 fontos keresettel.

Egy biztos, nem vár jó világ a vendégmunkásokra: a Brexit hatására a britek radikálisan vissza akarják fogni a bevándorlást, és a foglalkoztatás fókuszába a hazai munkaerő kerül majd az előttünk álló időszakban - idézi a BBC.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!