3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztás helyett az export és a beruházások erősítésére, a beruházási ráta növelésére, a munkakínálat további emelésére lenne szükség a fenntartható gazdasági növekedésünk megvalósítására - derült ki a jegybank új kiadványából, a Növekedési jelentésből.

A kulcs: beruházás, foglalkoztatottság, termelékenység

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdán publikált Növekedési jelentése szerint a magyar gazdaság fenntartható gazdasági növekedési üteme 2,5 százalék körül lehet - mondta Virág Barnabás a jegybank igazgatója. A becslés során a jelenlegi 20 százalék körüli beruházási rátával kalkuláltak, ahhoz azonban, hogy a növekedési ütemünk ennél gyorsabb legyen, már minimum 25 százalék körüli tartós beruházási rátát látnak szükségesnek a jegybanki szakemberek. "Ez kulcstényező a felzárkózásunkban" - hangsúlyozta Virág Barnabás.

A beruházás mellett még két tényező határozza meg leginkább a felzárkózás sikerét: egyrészt a munkaerőpiac, másrészt pedig a termelékenység.

A munkakínálat szempontjából az egyik legnagyobb kihívás a demográfia. A jelenlegi kivetítések szerint ugyanis a munkaképes korú aktívak száma trendszerűen csökken a jövőben, a mostani munkaerőpiaci intézkedések hatására az évtized második felére az aktuálisan piacra bevonható emberek száma eléri a maximumot - vázolta fel Virág Barnabás. A helyzet javítása érdekében a mostani kínálati feltételrendszer további finomhangolására van szükség. Potenciális munkaerőtartalékunk is van ugyanakkor, mégpedig az alacsonyabb képzettségűek körében, ahol az aktivitási rátában jelentős az elmaradásunk az unió többi tagállamához képest. Ennek javítása érdekében Virág szerint az oktatási rendszer ezen szegmensére történő fókuszálásra van szükség.

Ami a termelékenységet illeti, a lemaradásunk túlnyomó részben részben a dualitás következménye. A feldolgozóiparban a kis cégek termelékenysége ugyanis jelentősebb mértékben elmarad a nagyokétól. A termelékenység hosszú távú növelése érdekében szükséges a finanszírozási környezet javítása, a szakképzés erősítése, az általános vállalkozói ismeretek bővítése.

Diverzifikált export

Sokat segíthetne a fenntartható növekedésünk javításában az export terén bekövetkezett változás is. A magas export/GDP kitettségünkhöz jelenleg ugyanis alacsony export hozzáadott érték tartozik. Ahhoz, hogy ez emelkedjen, a magasabb hozzáadott értékű szegmensekbe is be kell kapcsolódni - mondta Virág Barnabás, emellett a szolgáltatások részarányát is emelni kellene az exporton belül. Jelenleg a 17 százalék körüli aránnyal ugyanis az uniós rangsor hátsó felében foglalunk helyet, éppen ezért legalább az EU-átlag közel 25 százalékához kellene közelítenünk.

Miből és hogyan lehetne magasabb és fenntartható növekedést finanszírozni?

A jelenlegi 25 százalékos megtakarítási rátával a 20 százalék körüli beruházási rátát tudjuk finanszírozni. A jegybank kivetítése szerint ez a megtakarítási ráta mérséklődik a jövőben, éppen ezért a magasabb beruházási arányhoz addicionális forrásokra van szükség. Ez a jegybank szerint a következőkből származhat:

  • vállalati termelékenység,
  • szigorúbb makroprudenciális szabályok,
  • költségvetési oldalról alacsonyabb ESA-hiánycélok,
  • előtakarékossági megtakarítások erősítése,
  • külföldi forrás esetén pedig a hiteltípusúak helyett az FDI-típusú bevonások.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!