2016 második negyedévében a magyar gazdaság 2,6 százalékkal növekedett, ami megegyezik az első becsléskor közölt adattal - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal közléséből. Szezonálisan és naptárhatással kiigazítva a második negyedévben 1,8 százalékos volt a növekedés a korábban közölt 1,7 százalék helyett. Az első félév egészében így 1,4 százalékos volt a plusz.
A GDP termelési oldalán előző év azonos időszakához mérten:
- Az ipar hozzáadott értéke 3,9, ezen belül a feldolgozóiparé 3,7 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a legtöbb ágazat hozzáadott értéke – így a közúti járműgyártásé is – bővült. A jelentősebb ágazatok közül a teljesítmény a legnagyobb mértékben a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásában emelkedett. A feldolgozóipar növekedését továbbra is visszafogta a gép, gépi berendezés gyártása ágazat teljesítménye. Az iparon belül a nem ipari jellegű tevékenységek csökkenése is számottevő volt.
- Az építőipar teljesítménye továbbra is csökken, ezúttal 24 százalékkal, az ágazaton belül leginkább az egyéb építmények építése esett vissza.
- A mezőgazdaság hozzáadott értéke 13 százalékkal növekedett.
- A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3,3 százalékkal nőtt. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 7,7 százalékkal emelkedett, ezen belül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás bővült nagymértékben. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 2,8 százalékkal növekedett. Az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke 4,6 százalékkal nagyobb lett.
A bruttó hazai termék 2016. második negyedévi, 2,6 százalékos növekedéséhez
- a szolgáltatások 1,8 (ezen belül a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzájárulása volt a legjelentősebb, 0,8 százalékpont)
- az ipar 0,9,
- a mezőgazdaság 0,4 százalékponttal járultak hozzá.
- Az építőipar 0,9 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.
A GDP felhasználási oldalán
- A háztartások tényleges fogyasztása 4,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 5,1 százalékkal bővült.
- A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 2,1, a közösségi fogyasztásé 2,8 százalékkal bővült.
- A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 4,4 százalékkal emelkedett.
- A bruttó állóeszköz-felhalmozás 20 százalékkal visszaesett, ezt döntően az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztések befejeződése okozta, ami a költségvetési szervek beruházásait érintette inkább. Míg a gép- és berendezésberuházások volumene stagnált, az építési beruházásoké jelentős mértékben csökkent.
- A bruttó felhalmozás az egy évvel korábbihoz képest 13 százalékkal csökkent.
- A belföldi felhasználás összességében 0,2 százalékkal bővült.
- A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 989 milliárd forint aktívum keletkezett. Az export 8,2, az import 6,1 százalékkal emelkedett.
A második negyedéves növekedéshez
- a végső fogyasztás 3,1 százalékponttal járult hozzá.
- A bruttó felhalmozás 2,8 százalékponttal lassította a GDP növekedési ütemét.
- A külkereskedelmi forgalom összességében 2,4 százalékponttal segítette a gazdasági teljesítmény bővülését.
mfor.hu