4p

A jövő heti hazai makrogazdasági naptárban leginkább az áprilisi inflációs és az idei első negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adatok állhatnak a figyelem középpontjában.

Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fogyasztói árak áprilisi alakulásáról szóló statisztikát. Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, februárhoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek az árak. Január-márciusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek.

Szintén kedden jelenik meg a kereskedelmi szálláshelyek márciusi forgalmának adata. Februárban a külföldiek 12,7, a belföldiek 10,6 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. Az összes vendégéjszaka száma ezzel 11,6 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek összes bevétele 21 milliárd forint volt, 11,0 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt. A szobafoglaltság aránya 2,5 százalékponttal, 44,7 százalékosra javult. A legjelentősebb küldő országokból - Németországból, az Egyesült Királyságból és az Ausztriából - érkező vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 5,4, 9,6 és 10 százalékkal emelkedett. Az év első két hónapjában a szálláshelyek bevétele 42,6 milliárd forintot tett ki, 7,3 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva.

Szerdán teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank a monetáris tanács április 26-i kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét, amikor a tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb 15 bázisponttal 1,05 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A kamatcsökkentés mellett a monetáris tanács az egynapos hitelkamatot 1,45 százalékról 1,30 százalékra mérsékelte, az egynapos betéti kamatot pedig változatlanul mínusz 0,05 százalékon hagyta. Ezzel a kamatfolyosó 1,5 százalékosról 1,35 százalékosra szűkült. Az előző, március 22-i kamatdöntő ülésen indította el az újabb kamatcsökkentési ciklust a tanács. Akkor is 0,15 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot.

Csütörtökön az ipari termelés márciusi alakulásáról közöl részletes statisztikát a KSH. A május 6-án kiadott első becslés szerint márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a csökkenéshez az előző évi magas bázis is hozzájárult. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal alacsonyabb volt 2015 márciushoz képest. 2015. márciusában 11,4 százalékos volt az ipari kibocsátás éves növekedése. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása márciusban a szezonálisan és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A havi adat ötödik hónapja mutat csökkenést. Az első negyedévben 0,3 százalékkal nagyobb volt a termelés, mint az előző év azonos időszakában.

Pénteken jelenik meg az idei első negyedéves bruttó hazai termék (GDP) előzetes adata. A márciusban kiadott részletes adatok szerint a múlt év negyedik negyedévében 3,2, 2015 egészében 2,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakával összehasonlítva. 2015-ben a feldolgozóiparban a hozzáadott érték 7,1 százalékkal, az építőipar és a szolgáltatások teljesítménye 2,9, illetve 2,8 százalékkal emelkedett, a mezőgazdaságé 12,9 százalékkal visszaesett az előző évihez képest. Az ipar 1,4, a szolgáltatások 1,5 százalékkal járultak hozzá a GDP tavalyi növekedéséhez, míg a mezőgazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal fékezte azt.

Szintén pénteken jelenik meg az építőipar márciusi teljesítményének adata. Februárban az építőipari termelés volumene 19,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A termelés mindkét építményfőcsoportban visszaesett: az épületek építése 8,6, az egyéb építményeké 35,4 százalékkal. A termelés csökkenését - amint az előző hónapban is - részben az uniós forrásból végzett munkák 2015. végi befejeződése, részben a magas bázis okozta. Az építőipari termelés volumene az első két hónapban 19,6 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!