Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fogyasztói árak áprilisi alakulásáról szóló statisztikát. Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, februárhoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek az árak. Január-márciusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek.
Szintén kedden jelenik meg a kereskedelmi szálláshelyek márciusi forgalmának adata. Februárban a külföldiek 12,7, a belföldiek 10,6 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. Az összes vendégéjszaka száma ezzel 11,6 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek összes bevétele 21 milliárd forint volt, 11,0 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt. A szobafoglaltság aránya 2,5 százalékponttal, 44,7 százalékosra javult. A legjelentősebb küldő országokból - Németországból, az Egyesült Királyságból és az Ausztriából - érkező vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 5,4, 9,6 és 10 százalékkal emelkedett. Az év első két hónapjában a szálláshelyek bevétele 42,6 milliárd forintot tett ki, 7,3 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
Szerdán teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank a monetáris tanács április 26-i kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét, amikor a tanács az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb 15 bázisponttal 1,05 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A kamatcsökkentés mellett a monetáris tanács az egynapos hitelkamatot 1,45 százalékról 1,30 százalékra mérsékelte, az egynapos betéti kamatot pedig változatlanul mínusz 0,05 százalékon hagyta. Ezzel a kamatfolyosó 1,5 százalékosról 1,35 százalékosra szűkült. Az előző, március 22-i kamatdöntő ülésen indította el az újabb kamatcsökkentési ciklust a tanács. Akkor is 0,15 százalékponttal mérsékelték az alapkamatot.
Csütörtökön az ipari termelés márciusi alakulásáról közöl részletes statisztikát a KSH. A május 6-án kiadott első becslés szerint márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a csökkenéshez az előző évi magas bázis is hozzájárult. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal alacsonyabb volt 2015 márciushoz képest. 2015. márciusában 11,4 százalékos volt az ipari kibocsátás éves növekedése. Az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása márciusban a szezonálisan és a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A havi adat ötödik hónapja mutat csökkenést. Az első negyedévben 0,3 százalékkal nagyobb volt a termelés, mint az előző év azonos időszakában.
Pénteken jelenik meg az idei első negyedéves bruttó hazai termék (GDP) előzetes adata. A márciusban kiadott részletes adatok szerint a múlt év negyedik negyedévében 3,2, 2015 egészében 2,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző év azonos időszakával összehasonlítva. 2015-ben a feldolgozóiparban a hozzáadott érték 7,1 százalékkal, az építőipar és a szolgáltatások teljesítménye 2,9, illetve 2,8 százalékkal emelkedett, a mezőgazdaságé 12,9 százalékkal visszaesett az előző évihez képest. Az ipar 1,4, a szolgáltatások 1,5 százalékkal járultak hozzá a GDP tavalyi növekedéséhez, míg a mezőgazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal fékezte azt.
Szintén pénteken jelenik meg az építőipar márciusi teljesítményének adata. Februárban az építőipari termelés volumene 19,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A termelés mindkét építményfőcsoportban visszaesett: az épületek építése 8,6, az egyéb építményeké 35,4 százalékkal. A termelés csökkenését - amint az előző hónapban is - részben az uniós forrásból végzett munkák 2015. végi befejeződése, részben a magas bázis okozta. Az építőipari termelés volumene az első két hónapban 19,6 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
MTI