A www.canada.com számára készült legfrissebb Ipsos felmérés szerint a világ polgárai közül tízből négyen tartják a nemzetgazdaságuk állapotát aktuálisan "jónak". Ez egy pontnyi emelkedést jelent az áprilisban mért 38 százalékhoz képest.
Azok az országok, ahol a gazdaság megítélése a leginkább javult: Brazília, Szaúd-Arábia, Svédország és Mexikó. Azok az országok, ahol a saját gazdaság lakossági megítélése a legnagyobb mértékben romlott: Németország, Nagy-Britannia, Kína és Olaszország. Április óta a G8 országok, Európa és Észak-Amerika megítélése romlott, Latin-Amerikáé, Ázsiáé és a Csendes-óceán térségéé pedig javult, nincs ugyanakkor változás Brazília, Oroszország, India és Kína tekintetében.
A legoptimistábbak az indiaiak és a szaudiak voltak 85, illetve 85 ponttal, míg a legpesszimistábbak a spanyolok és a japánok 6-6 ponttal az 1-től 100-ig terjedő skálán.
A 2007 áprilisa óta havi rendszerességgel folyó konjunktúrakutatásban idén májusban – a világ GDP-jének 75 százalékát képviselő - 24 ország 18.624 felnőtt lakosa válaszolt.
A konjunktúraindex 2007 áprilisában állt a legmagasabb értéken, amikor a válaszadók 66 százaléka tartotta “jónak” saját nemzetgazdasága állapotát, míg a legalacsonyabb értéket - 37 pontos zuhanás után - 29 százalékkal 2009 áprilisában, a világgazdasági recesszió mélypontján regisztrálták.
A globális lakossági konjunktúraindex 2010 januárja óta gyakorlatilag változatlan, a lakosság 38 százaléka ítéli jónak saját országa gazdaságának állapotát - emlékeztet az Ipsos.
MTI/Menedzsment Fórum