"(...) amit eddig elvégeztünk, az csak a fele annak, amit az ország elérhet. Magyarország képes lehet arra, hogy mostani gazdasági teljesítményét megduplázza, és ez nemcsak lehetőség, hanem kényszer is, középtávon ezt kell elérni"
- mondta Orbán Viktor még hétfőn az Európai Beruházási Bank budapesti irodájának hivatalos megnyitóján.
A nyilatkozat nemcsak első, de sokadik olvasatra is igencsak optimistának tűnhet, részben a teljesítmény megduplázása miatt, részben pedig azért, mert mindezt középtávon szeretné elérni. Ez pedig meglehetősen rövid időszaknak tűnik a GDP duplázásához még akkor is, ha 10 évre "fordítjuk le" a középtávot.
Tavaly az Eurostat adatai szerint 108,75 milliárd euró volt a magyar GDP értéke nominálisan, amit a miniszterelnök szavai alapján 10 év alatt kellene 217,5 milliárdra emelni.
1) Ha 10 éves időtávon - vagyis 2026-ra - egy reális 3 százalékos bővülést feltételezünk, akkor még csak 38 százalékkal növeltük a jelenlegi teljesítményünket. A duplázáshoz 2018 és 2026 között 7,3 százalékos évenkénti GDP-növekedésre lenne szükség. A mérték nem tűnik túl reálisnak, főleg ennek az ütemnek a stabil, éveken keresztüli fenntartása. Ráadásul 2000 óta még a legjobb teljesítményünk sem érte el az 5 százalékot.
2) A magyar gazdaság teljesítményének megduplázása normál, stabil körülmények között 2039 környékén lehet reális. Ehhez évtizedeken keresztül 3 százalékos növekedést kellene produkálnia a gazdaságnak. Igaz, az egész számítást, sőt Orbán kijelentését is megkérdőjelezi, hogy 2020 után teljesen elapadhatnak majd az uniós források, melyek döntő mértékben hozzájárultak eddig a GDP-növekedésünkhöz.
Azzal egyébként, ha sikerülne egyszer valamikor megduplázni a gazdasági teljesítményünket, valahol ott tartanánk, mint most Finnország, melynek 2015-ben 207,2 milliárd euró volt a bruttó hazai terméke. Vagy éppen felhozhatnánk példának még Írországot is a maga 214,6 milliárdjával, és megközelíthetnénk Dánia jelenlegi teljesítményét, mely 266,2 milliárd euró volt 2015-ben az Eurostat szerint. Csak éppen arról sem szabad megfeledkezni, hogy mire mi elérjük a kétszeres gazdasági teljesítményt, addig az említett országok is minden bizonnyal sokat léphetnek előre.
Székely Sarolta
mfor.hu