2013 első negyedévében mind 2012 utolsó, mind az első három hónapjához képest jelentősebb mértékben nőtt a magyar bruttó közadósság GDP-hez viszonyított aránya. Az idei év első negyedévében ugyanis a mutató 82,4 százalékon állt, ami mind az év végi 79,2, mind a tavalyi év eleji 79,9 százaléknál magasabb. Persze az Eurostat által hétfőn közölt tagországi adósságstatisztikák esetében a magyar adatot viszonylag nehéz összehasonlítani mind a tavalyi év végivel, mind a tavalyi előtti értékkel.
Mégpedig a februári 3,25 milliárd eurós kötvénykibocsátás miatt, hiszen az akkor 2,5 milliárd eurót kitevő összeg körülbelül 2,5 százalékpontos emelkedést jelent az adósságmutatóban. Emellett az Adósság Kezelő Központ (ÁKK) kihasználva a kedvező kötvénypiaci környezetet, forintban a tervezett felett értékesítettek államkötvényeket, illetve diszkont kincstárjegyeket.
A fenti tények ellenére azért érdemes egy pillantást vetni arra, hogy a jelenlegi magyar adósságmutatókkal hogyan állunk Európában. A március végi 23,34 ezer milliárd forintnyi magyar államadósság tehát 82,4 százalékos, 1,5 éves csúcson álló GDP-arányos bruttó államadósságot jelent. Ez pedig az első negyedév végén a 27 tagú EU-ban a 10. legmagasabb érték volt. Ez visszacsúszás az év végi 11. helyhez képest, ugyanakkor még mindig kedvezőbb, mint a 2012 első negyedévi 9. hely volt.
GDP-arányos bruttó államadósság 2013. március végén
A tagállamok bruttó közadósságának GDP-hez viszonyított értéke EU-szinten 85,9, míg az eurózónáé 92,2 százalék volt, vagyis mind a kettő magasabb a magyar mutatónál. Persze ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen a görögök, az olaszok, a portugálok és az írek adósságmutatói szignifikánsan kiemelkednek az EU-mezőnyből 125 és 160 százalékos értékeikkel. Rajtuk kívül csak a belgák állnak még 100 százalék feletti indexszel.
Ahogy a fenti négy ország negatív értelemben "kiugrik" az európai mezőnyből, úgy emelkedik ki a régiós listáról a magyar adósságindex is.
Ha az egy évvel ezelőtti adatokkal vetjük össze a mostani statisztikát, akkor szintén a görögök és az írek mutatója ugrott jelentősebbet, előbbi egy év alatt 24,1, utóbbi 18,3 százalékponttal nőtt. De nincs kedvező helyzetben az ibériai félsziget két országa sem, hiszen 15-15 százalékponttal emelkedett az adósságindexük.
A GDP-arányos államadósság változása egy év alatt
A visegrádi mutatókkal összevetve viszonylag mérsékelten változást jelent a magyar GDP-arányos adósságrátában az egy év alatt bekövetkezett 2,5 százalékpontos növekedés. A szlovákoknál ugyanis 8,5, a cseheknél 4,1 százalékpontos ugrást jelentett az Eurostat. Ugyanakkor irigylésre méltó a lengyelek és a románok 1,2, illetve 1 százalékpontos elmozdulása.
mfor.hu