4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az áprilisi 212 milliárd után májusban újabb 178,7 milliárd forintnyi külföldi forrás hagyta el a részvénytársasági formában működő magyar bankokat. De legalább a vállalati hitelek állománya minimálisan nőni tudott.

Ugyan június elejével indult el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitelezési Programja (NHP), a Pénzügyi Szervek Állami Felügyeletének (PSZÁF) legfrissebb statisztikája azt mutatja, hogy májusban nőtt a vállalati hitelek állománya áprilishoz képest. Trendváltásról egyelőre azonban korai beszélni, hívta fel a figyelmet a PSZÁF közleményében.

A részvénytársasági hitelintézetek mérlegében idén májusban kimutatott 5045 milliárd forintnyi nettó hitelszint ugyanis 100 milliárddal kisebb még a 2012-es decemberi állománynál is. Ha pedig 2008 végével hasonlítjuk össze, akkor 1901 milliárdnyi hitel fizettek vissza a vállalkozások, amiből 1308 milliárdnyi volt a deviza- és 593,5 milliárd a forinthitel.

Valamivel jobb a helyzet, ha figyelembe vesszük a hitelintézeti fióktelepeket, valamint a szövetkezeti szektort is. Bár nettó hitelállományuk – előbbinek 317, utóbbinak 295 - önmagában eltörpül a részvénytársasági hitelintézetek 5045 milliárdos vállalati hitelállománya mellett, 2008-as év végéhez képest valamivel "szépítik" az adatokat. A fióktelepeknél ugyanis 74,3, míg a szövetkezetnél szűk 30 milliárdos vállalati hitelállomány bővülés történt.

A két szektornak köszönhetően így "csak" 1800 milliárd forinttal kevesebb hitel dolgozik nemzetgazdasági szinten a vállalatoknál.

A PSZÁF szerint a vállalati oldalon már csak azért sem lehet trendfordulóról beszélni, mivel a vállalati hitelállományon belül a rövid lejáratú hitelek aránya 0,4 százalékponttal tovább emelkedett, és 36,4 százalékra nőtt. Vagyis a beruházási hitelek állománya továbbra is lanyha.

A háztartásoknál még rosszabb a helyzet

Ennél már csak a háztartások hitelaktivitása lanyhább, hiszen a szektor nettó hitelállománya áprilishoz képest még tovább zsugorodott, ezúttal 0,5 százalékkal. A részvénytársasági hitelintézetek mérlegében a háztartások nettó hitelállománya 5541 milliárd forintot tesz ki, ami 2008 végéhez képest 1588, míg tavaly év végéhez viszonyítva 147 milliárdos zsugorodást jelent.

2008-hoz képest a szövetkezeknél minimális, 12,4 milliárdnyi lakossági hitelleépülést jegyzett fel a PSZÁF, míg a fióktelepi hitelintézeteknél egy elsőre meglepő 386 milliárdos bővülést. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a fióktelepek nettó lakossági hitelállomány mindössze 397,5 milliárd forint, akkor jó látható, ez a pénzintézeti kör a válság előtt nem foglalkozott érdemben lakossági hitelezéssel. Az azóta bekövetkező változások sem a hitelezési folyamatokra vezethetők vissza, hanem szervezeti átalakulásokra. Korábban részvénytársasági formában működő hitelintézetek ugyanis fiókká alakultak át.

Továbbra is kifele masírozik a tőke

A hitelintézetek közvetlen külföldi finanszírozása az áprilisi 14,5 százalék után ismét jelentős mértékben csökkent. Ezúttal 6,4 százalékkal, amit a belföldi betétek 0,4 százalékos növekedése nem tudott ellensúlyozni. Így a részvénytársasági hitelintézetek mérlegfőösszege 25 854 milliárd forintra csökkent. Ez áprilishoz képest 329, tavaly év végéhez viszonyítva 445,9, míg 2008 december végéhez mérve 3323 milliárd forintos zsugorodást jelent.

A részvénytársasági bankokkal szemben a szövetkezeti szektor mérlegfőösszege 2008. év végéhez képest jobbára szerves növekedés révén 182, míg a fióktelepeknél, a fentebb jelzett szervezeti változások miatt 1050 milliárdos növekedést jegyzett fel a PSZÁF.

Ha részvénytársasági formában működő bankok közvetlen külföldi forrásainak alakulását vizsgáljuk meg, akkor egy folyamatosan leépülő állományt láthatunk. Az áprilisi 212 milliárdos zsugorodás után májusban 178,7 milliárdot jegyzett fel a PSZÁF. A tavasz végére 5212 milliárd forintra rugó állomány azon túl, hogy a válság óta nem látott mélységet jelent ismét, tavalyhoz képest 471 milliárd forintnyi csökkenést mutat. 2008 év végéhez képest pedig összesen 3477 milliárdnyi külföldi forrás hagyta el a magyar bankrendszert.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!