3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tőlünk nyugatra egy komoly mobil megvétele nem téma, Magyarországon megszenvedünk érte, de még a régióban is rosszul állunk.

Ha valaki Nyugat-Európában jár, nem nagyon lát más telefont az emberek kezében, mint az egyes gyártók aktuális, vagy legfeljebb előző generációs csúcskészülékét. A szenvedés különböző középkategóriás telefonokkal, illetve az adatforgalom számolgatása inkább csak a régióra jellemző.

Hogy megnézzük miért van ez így, kiválasztottunk 3 nyugat-európai és 3 régiós országot és megvizsgáltuk, hogy mennyit fizet valaki 24 hónap alatt egy 64 GB-os iPhone 6-ért, méghozzá olyan előfizetéssel, amely méltó egy ilyen készülékhez. Vagyis korlátlan hívással és üzenetküldéssel belföldre, illetve minél nagyobb adaforgalommal.

Hogy tényleg csak az országokat hasonlítsuk össze, egy nagy szolgáltató és a hozzá tartozó regionális cégek ajánlatát vetettük össze egymással.

Igyekeztünk egymással összevethető kondíciókat választani, de azok eltérhetnek a helyi igények és a piac sajátosságai miatt is.

Magyarországon a fenti készüléket 3 GB-os forgalommal 90 ezer forint befizetésével, havi 20 ezer forintért lehet elvinni, ami két év alatt 570 ezer forintos költséget jelent számunkra, feltéve ha nem beszélünk órákat Kambodzsával. Ha ezt az összeget az éves nettó átlagbérre vetítjük (Eurostat, 2014), akkor kiderül, hogy annak 28,9 fordíthatjuk a szerződésre, persze két év alatt. Ha ez elsőre soknak tűnik, akkor gondoljuk végig, hogy egy alig 160 ezer forintos fizetéshez hogy aránylik a 20 ezer forint.

Az általunk vizsgált országokban Ausztriában a legkedvezőbb a helyzet, nemcsak azért mert nominálisan is kevesebbet kell kiadniuk egy top szerződésre (ráadásul dupla annyi adatkerettel), hanem lényegesen jobban élnek nálunk. Így lehetséges, hogy a szerződés az éves nettó átlagbér 5,2 százalékát viszi el. De mondhatnánk azt is, hogy számukra ez a kiadást annyit jelent, mintha itthon nem 570, hanem 101,9 ezer forintot kéne a szolgáltatónál hagynunk.

Hogy a fejlett nyugati országokban jobb a helyzet, az nem meglepő, de a régióban is olcsóbban jutnak hozzá iPhone-hoz hasonló kondícióval. Lengyelországban például nominálisan is alacsonyabb a fizetendő összeg és a bérek is magasabbak, így közel fele annyit dolgoznak egy iPhone 6-ért a szükséges előfizetéssel.

Kattintásra galéria nyílik!

Hogy ez a helyzet változzon, azért elsősorban nyilván a reálbérek növekedést kell várnunk, de olyan adónemek, mint az európai rekorder áfa, vagy a telekommunikációs szektor különadója sem igazán hatnak pozitív irányba.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!