A megállapodás részben tartalmazza azt, hogy az állam tulajdonrészt vásárol az Erste Bank Hungary Zrt.-ben - jelentette be Orbán Viktor kormányfő a dokumentum aláírását követően. Emellett a megállapodásban a bankadó csökkentése is szerepel. Hozzáteszi Orbán: a 2010-es bevezetéskor ígéretet tettek arra, hogy amint a gazdaság állapota lehetővé teszi, visszaállítják a bankadó előtti állapotot.
Fontos időpontjához érkezett a magyar gazdaságtörténet - kezdte sajtótájékoztatót Orbán Viktor. 2010-ben Magyarországnak nehéz helyzetből kellett kiutat találni, amiben a bankrendszer segítséget kértek a pénzügyi válság terheinek viseléséhez. (szerk.: egyszerűbben fogalmazva bevezették a bankadót). A kormányfő szerint a bankok betartották a meghozott szabályokat, a bankadót megfizették. Mivel mára a gazdaság stabilizálódott, jó állapotban van a költségvetés, Európa egyik legjobban növekvő gazdasága a miénk, így eljött a pillanat ahhoz, hogy egy új kezdetet nyisson a kormány a bankrendszerrel - mondta Orbán.
Andreas Treichl, az Erste Group vezérigazgatója elmondta: az EBRD és a magyar állam részére is 15-15 százalékos tulajdonrészt ajánlottak fel. Az ország gerincének nevezte a kis- és középvállalkozásokat, amelyeket aktívan kívánnak hitelezni. Újságírói kérdésre az elnök elmondta: azt azonban nem döntötték még el, hogy ez tőkeinjekció lesz-e. A cél, hogy erős lakossági bankká váljanak Magyarországon és erőteljesen finanszírozzák a kis- és középvállalkozásokat is.
A vételár meghatározása és a bank átvilágítása csak a következő hetekben történik meg majd.
Csökken a bankadó is!
A kormányfő bejelentése szerint a magyar állam mellett az EBRD is tulajdonrészt vásárol az Erste Bankban. Elmondta: az Erste magyar bank is lesz, amely a szerződésben vállalt magasabb finanszírozással hozzájárul ahhoz, hogy a gazdasági növekedés üteme megmaradjon, és növekedhessen.
A tulajdonrész szerzése mellett a megállapodásban a bankadó csökkenése is szerepel. "A pénzügyi válság előtti bankterhek világához több lépésben tér vissza Magyarország. 2016-2017-ben jelentős bankadó-csökkentést hajt végre a Magyarország, erre számszerű elköteleződést vállaltunk" - mondta Orbán.
Újságírói kérdésre a miniszterelnök elmondta: a bankadó csökkentése jövőre 60 milliárddal kevesebb adót fog jelenteni: részben az adó kiszámításának alapja változik és részben a módosuló adókulcs következtében (szerk.: 2015-ben a költségvetés alapján 144 milliárdos bevételre számít a kormány). 2017 ennél kisebb mértékű csökkentést hoz majd, de törekedni fognak arra, hogy az európai átlag szintjére mérsékeljék a magyar bankadó mértékét.
Az Erste Bank vezérigazgatója újságírói kérdésre elmondta: érdeklődést mutatnak a Citibank eladó lakossági üzletágai iránt, de "hogy a miénk lesz-e, azt még nem tudjuk".
mfor.hu