4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Budapestre látogattak, és a magyar vezetőkkel tárgyalnak az Európai Bizottság illetékesei, akik a szintén itt tartózkodó IMF képviselőkkel működnek együtt. A felek azért érkeztek, hogy nem hivatalos megbeszéléseket folytassanak az új kormánnyal.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán üdvözölte, hogy a magyar kormány vállalja a 3,8 százalékos államháztartási hiánycél teljesítését. "Üdvözöljük, hogy a magyar kormány szükség esetén korrekciós intézkedéseket szándékozik végrehajtani a (hiány)cél elérése, valamint annak érdekében, hogy a magyar gazdaság fenntartható pályán maradjon" - tudatta közleményében a Magyarországért felelős új misszióvezető, Christoph Rosenberg, aki hétfőtől szerdáig nem hivatalos tárgyalásokat folytatott Budapesten.

A szakértő az egyeztetések után közölte: a szóban forgó intézkedésekről és egyéb lépésekről az IMF hivatalosan a készenléti hitelprogram következő felülvizsgálati fordulójában, július elején fog tárgyalni. Rosenberg megállapította: az Európai Bizottságtól érkezett szakértőkkel közösen "hasznos tárgyalásokat" folytatott a magyar fővárosban a kormány 2010. évi és későbbi terveiről.

Az IMF a látogatás előtt annyit közölt, hogy együtt kíván működni az új magyar kormánnyal, és Rosenberg útjának célja a nem hivatalos kapcsolatfelvétel a kabinettel. A washingtoni székhelyű pénzintézet felidézte, hogy 2008 októberében hagyták jóvá Magyarország számára a 12 milliárd eurós készenléti hitelkeretet egy 20 milliárd eurós nemzetközi segélycsomag keretében (az EU 6,5 milliárd euró segélyről döntött).

A 17 hónapos hitelszerződést kiterjesztették 2010 októberéig; az ország eddig több részletben 8,27 milliárd euró összeget hívott le. Az ötödik felülvizsgálat 2010 márciusában zárult le, és Budapest, akárcsak a negyedik felülvizsgálat után, nem hívta le a felszabadított részletet.

Az Európai Bizottság illetékesei látogatást tettek hétfőtől szerdáig Budapesten - szorosan együttműködve a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel -, hogy nem hivatalos megbeszéléseket folytassanak az új kormánnyal - közölte szerda este Brüsszelben az EU legfőbb végrehajtó testülete.

A látogatás során Matthias Mors, a brüsszeli bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának megbízott igazgatója és Barbara Kauffmann, a főigazgatóság Magyarországgal foglalkozó csoportjának vezetője megállapította, hogy a magyar kormány elkötelezett a korábbi megállapodással összhangban álló, idei 3,8 százalékos államháztartási hiánycél mellett, és szükség esetén szándékában áll korrekciós intézkedések bevezetése is - olvasható az Európai Bizottság közleményében.

A következő felülvizsgálat júliusban várható, ennek keretében részletekbe menő hivatalos tárgyalások lesznek a szóban forgó intézkedésekről. Az egyeztetések során kitérnek azokra a további intézkedésekre, melyek révén biztosítható, hogy a kötelezettségvállalásoknak megfelelően 2011-ben a hiány a GDP 3 százaléka alá csökkenjen, valamint hogy a magyar gazdaság fenntartható pályán maradjon.

"Roppant örömömre szolgál, hogy a hatóságok egyrészt a túlzott hiány esetén követendő eljárás kapcsán a (tagállami kormányokat képviselő) Tanács ajánlását figyelembe véve, valamint a fizetési mérleghez nyújtott uniós támogatás vonatkozásában született megállapodást szem előtt tartva kötelezték el magukat az államháztartási hiánycél mellett, másrészt hogy szükség esetén készek korrekciós intézkedések bevezetésére" - nyilatkozott az uniós tájékozódó látogatás után Olli Rehn pénzügyi EU-biztos. Meggyőződésének adott hangot, hogy "ez a lehető legjobb stratégia, ha biztosítani kívánjuk, hogy a magyar gazdaság továbbra is fenntartható pályán maradjon."

Az Európai Bizottság adatai szerint Magyarországnak eddig a fizetési mérleg javítását célzó 6,5 milliárd euró uniós kölcsön három részletét folyósították: 2008. december 9-én és 2009. március 26-án két-két milliárd eurót, 2009. július 6-án pedig további 1,5 milliárd eurót. Az előző felülvizsgálatok befejeztével 2009 novemberében és 2010 februárjában a kedvezőbb finanszírozási feltételeknek köszönhetően Magyarország nem tartott igényt az EU, illetve az IMF támogatására. Az EU-támogatás fennmaradó összege - legfeljebb 1 milliárd euró - továbbra is lehívható, és szükség esetén kifizethető. Az EU-támogatást kétéves perióduson belül lehet igénybe venni, az időszak 2010. november 3-án jár le.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!