A Moody's indoklása szerint a döntést a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak miatt hozták meg, és hozzátették, Magyarország sebezhetősége sokkal nagyobb a régiós országoknál. A minősítő szerint a strukturális költségvetési deficit tovább fog emelkedni, a fiskális konszolidáció fenntarthatósága bizonytalan. A kilátás negatív, ami további leminősítésre utalhat, amit a fiskális politika alakulásának függvényében hoznak meg.
"Ez a leminősítés elsősorban annak köszönhető, hogy a magyar kormány a stratériáját sokkal inkább az átmeneti intézkedésekre, mint a hosszútávú, fenntartható lépésekre alapozza" - írta közleményében Dietmar Hornung, a Moody's vezető elemzője.
A Moody’s besorolása ezzel azonos szintre került a Standard and Poor’s aktuális minősítésével, amely éppen a befektetésre ajánlott kategória alsó szintjét jelenti. Ennél egy szinttel feljebb a Fitch minősítése jelenleg.
A minősítés negatív kilátása azért érinthet érzékenyen, mert így mostantól nem csak a Standard & Poor's esetében kell aggódnunk egy esetleges további leminősítéstől. ha ugyanis hazánk a már befektetésre nem ajánlott kategóriába kerül, az komolyabb eladói reakciókat válthat ki a piacon.
A bejelentés után a forint árfolyama 277,30 körüli szintről 279-ig mozdult el az euróval szemben.
mfor.hu