4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, hogy a magyar gazdaság recesszióba került, mondta el az mfor.hu-nak Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője. A KSH ma reggel tette közzé a harmadik negyedévre vonatkozó GDP-adatokat, amelyek szerint az előző negyedévhez képest 0,1 százalékos visszaesés volt, és év per év alapon is csak 0,8 százalékos bővülést könyvelhettünk el. Az elemző szerint ebben az adatban még nincs benne a pénzpiaci válság elmélyülésének hatása, a harmadik negyedévben az európai recesszió fékezte a magyar gazdaságot.

Jobbat vártunk (Mfor-montázs)

Egy hónapja az elemzői várakozás még 2,2 százalékos GDP-növekedést jelzett előre, sőt még pár napja is 1,6-1,4 százalék volt az elemzői konszenzus. A ma közzétett 0,8 - a naptári hatás kiszűrésével  0,7 - százalékos eredmény tehát sokkal rosszabb a vártnál.

Európa is recesszióban

Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője szerint feltehetően a feldolgozóipar és esetleg az építőipar a felelős a gyenge eredményért. Az ipari termelési adatok már nyáron csökkenni kezdtek, és mára gyakorlatilag nyilvánvalóvá vált, hogy Európában recesszió van.

Tegnap jött ki a német GDP-adat, amely már technikailag is recessziót mutat, ma pedig - előzetes becslésként - közzétették az eurózónára vonatkozó számokat: az övezet gazdasági teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedhez képest. Mint ismert, már a második negyedben is 0,2 százalékos visszaesést mértek az előző negyedévhez képest.

Két egymást követő negyedévi visszaesés recessziót jelent, ilyen még soha nem fordult elő az 1999-ben megalakult euróövezet történetében. Sőt, az utolsó negyedévben várhatóan a mostaninál is rosszabb lesz a GDP-bővülés üteme - mindenhol. Kondrát Zsolt szerint elsősorban az európai recesszió a felelős a magyar lejtmenetért, hiszen iparunk jórészt ide szállít be.

Felhasználási oldalon a nettó export lehetett alacsonyabb, és a beruházások is komolyan visszaeshettek. A fogyasztás még csak kis mértékben magyarázhatja a rossz adatot, mivel a hitelválság elmélyülése, a likviditás szűkülése, a Magyarországgal kapcsolatos kockázatok elmélyülése és ennek nyomán a hitelezés drágulása csak szeptember végén, október elején indult el.

Azaz az elmúlt negyedévi adatokban a pénzpiaci válság hatása még nem nagyon érződhet. Az igazán kemény dolgok, a hitelek megdrágulása, a hitelezés visszafogása és a csökkenő jövedelemnövekedés a negyedik negyedévtől fog érződni. Tehát most sokkal inkább az európai recesszió fékező hatása érvényesül, véli Kondrát Zsolt.

Az elemzőket és a piaci szereplőket folyamatosan negatív meglepetések érték az elmúlt időszakban. Nálunk és egész Európában is sokkal rosszabb adatok jöttek ki a vártnál.

Ezek a folyamatok azt vetítik előre, hogy Magyarország a harmadik negyedévtől már recesszióban lehet. Igaz, itt még indokolt az óvatosság, mert a 0,1 százalékos visszaesés akár még felfelé is módosulhat később, mivel előzetes adatról van szó.

A következő negyedévek azonban várhatóan még rosszabb GDP-adatokat hoznak, így mindenképp recesszióba fog kerülni a hazai gazdaság. Emiatt igazából nem érdemes a számokon lovagolni, a lényeget tekintve nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy recessziós környezet van, véli Kondrát Zsolt.

Nehezen lábalhatunk ki a gödörből

Az optimista forgatókönyvek szerint – amelyeket Kondrát Zsolt is oszt – 2009 második felében megindulhat felfelé a globális gazdaság, addig viszont komoly mínuszok lehetnek. Léteznek azonban ennél pesszimistább előrejelzések is. A kormány 2009-ben egy százalékos csökkenést vár, míg Kondrát Zsolt ennél egy hajszállal derűlátóbb, és csak 0,7 százalékos visszaesést prognosztizál.

Előrejelzése szerint a fogyasztás jövőre három százalékkal fog visszaesni, de van remény arra, hogy a beruházások jövő nyártól elkezdenek növekedni. Másrészt a nettó export, a külkereskedelem egyenlege nem romlik, mivel az export, a fogyasztás – és a következő negyedévekben még a beruházások – csökkenése miatt az import is jelentősen vissza fog esni.

Emellett Kondrát Zsolt arra számít, hogy a lakossági megtakarítás jövőre növekedni fog. A vállalatok elhalaszthatnak beruházásokat, a lakosság kisebb jövedelme ellenére többet fog megtakarítani, és a költségvetés is erőteljesen be fog szigorítani. Ebből az következik, hogy az ország egészére nézve növekedhetnek a megtakarítások, ami miatt mérséklődhet a külső finanszírozási igény.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!