Steingrimur Sigfusson az északi országok miniszteri tanácskozásán újságírók előtt beszélt erről. Mint mondta, a brit és holland fél az ügyről folyó informális tárgyalások keretébenaz izlandi álláspont egyértelmű tisztázását várja.
A múlt héten Hollandia és Nagy-Britannia azt mondta, hogy készek ismét tárgyalni, de Izlandnak új javaslatot kell tennie, hogy az alkudozás kijusson a zsákutcából. A tárgyalások a március eleji izlandi népszavazás előtt omlottak össze és a feleknek azóta sem sikerült újra tárgyalóasztalhoz ülniük.
Az izlandi külügyi bizottság tagjai kedden találkoznak brit kollégáikkal az Icesave-ügy megvitatására, de a külügyi bizottságok közvetlenül nem vesznek részt a tárgyalási folyamatban.
Az Icesave-törvény annak a 3,9 milliárd eurónak a visszafizetéséről szól, amelyet korábban London és Hága adott arra, hogy kártalanítsák az Icesave izlandi internetes bank csődje miatt veszteségeket szenvedő brit és holland betéteseket. Az izlandiak túlnyomó többsége brit-holland diktátumnak tartja a megállapodást, és úgy véli, hogy annak végrehajtása túl súlyos terheket róna a világgazdasági válság miatt amúgy is nehéz helyzetbe került Izlandra, ezért a március elején tartott népszavazáson több mint 90 százalékuk elvetette a törvényt.
- Hollandia nem fogja megakadályozni Izland EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését - mondta a holland külügyminiszter csütörtökön.
Két hete még azt hangsúlyozta, hogy kormánya figyelembe veszi majd a kártalanítási megállapodással, az Icesave-vel kapcsolatos tárgyalások eredményét, amikor dönt arról, megkezdődhetnek-e a tárgyalások Izland EU-csatlakozásáról.
Izland tavaly nyújtotta be felvételi kérelmét, s az EU-bizottság februárban javasolta is a csatlakozási tárgyalások megkezdését. Hollandia, vagy akár Nagy-Britannia - mint EU-tagországok - adott esetben megakadályozhatják az izlandi csatlakozást.
MTI/Menedzsment Fórum