3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idén várhatóan meghaladja a 11 ezer milliárd dollárt a világ összesített devizatartalékának étéke - jósolják londoni pénzügyi elemzők, akik szerint a felzárkózó térség tartalékhalmozása minden elővigyázatossági határon túlmegy.

A JP Morgan bankcsoport szakelemzőinek legújabb kimutatása szerint a globális devizatartalékok tavaly hozzávetőleg ezermilliárd dollárral növekedtek, és december végére elérték a 9300 milliárd dollárt. A felzárkózó piaci gazdaságok a teljes tartalék csaknem 80 százalékát birtokolták, és devizatartalékaik tavaly 885 milliárd dollárral gyarapodtak.

Ez 13,3 százalékos emelkedésnek felelt meg, és ez a bővülés üteme majdnem a kétszerese volt a felzárkózó országcsoport tavalyi átlagos gazdasági növekedésének - áll a JP Morgan felmérésében.

A ház előrejelzése szerint a jelenlegi tartaléknövekedési tempó mellett a világ teljes devizakészletének értéke 2011 végére átlépi a 11 ezer milliárd dollárt.

Február végén 9600 milliárd dollár volt az összesített globális devizatartalék, ebből 7400 milliárd dollárt a felzárkózó térségi országcsoport birtokolt. Kína devizakészletei megközelítették a háromezer milliárd dollárt.

A felzárkózó gazdaságok tartalékai az idei első két hónapban, éves szintre vetítve csaknem 22 százalékkal növekedtek - áll a JP Morgan elemzésében.

A ház szakértői szerint "kevesen hiszik", hogy ez a folyamat az optimális devizatartalék-megfelelési mutatók elérését célzó törekvések eredménye, mivel a prudens devizatartalékoláshoz használt tipikus iránymutató mérőszámok "a közelében sem járnak" a jelenlegi növekedési ütemnek.

A korábbi évtizedekben 3-4 havi importszámlával egyenértékű devizatartalékot volt szokás megfelelőnek tekinteni, ám jelenleg a legtöbb nagy felzárkózó gazdaság messze meghaladja ezt a küszöbértéket; Kína, Oroszország, Brazília és Tajvan devizakészletei tavaly például másfél-két évnyi import fedezésére is elégségesek lettek volna - áll a JP Morgan elemzésében.

A ház szerint mivel a tartalékok jóval túllépik az elővigyázatossági megfontolásokkal indokolható mértéket, a legnyilvánvalóbb alternatív hajtóerő a "valutamanipuláció". "Nem meglepő", hogy azok az országok törekszenek a legaktívabban a devizatartalék-halmozásra, amelyek a legszigorúbb árfolyam-kezelési rendszereket tartják fenn. Azok az országok, amelyek hozzákötötték valutáik árfolyamát a dollárhoz, az elmúlt egy évben több mint 20 százalékkal növelték devizatartalékaikat a JP Morgan kimutatása szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!