A JP Morgan közgazdászai azt közölték: az Ukrajnának nyújtandó teljes külső finanszírozási csomag értéke 25-30 milliárd dollár lesz csak a következő két évben, de hosszabb távon, a következő hét évben 50 milliárd dollárt jóval meghaladó pénzügyi támogatás is szükségessé válhat. A ház várakozása szerint első lépésként az IMF 24-36 hónapra szóló készenléti csomagot állít össze hozzávetőleg 20 milliárd dollár értékben; ennek folyósítása akár március végétől megkezdődhet.
A programba a JP Morgan elemzői szerint más nemzetközi pénzintézetek is bekapcsolódhatnak, köztük az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB) és a Világbank, valamint egyes kormányok is. Túlzónak tartják az ukrán pénzügyminiszter által 2014-re és 2015-re jelzett 35 milliárd dolláros finanszírozási igény, és valószínűtlen, hogy az IMF egyedül ennyit felajánljon csak erre a két évre.
A valutaalap azonban már 2012 végén tárgyalt Ukrajnával egy 15 milliárd dolláros készenléti csomagról, és az ukrajnai helyzet azóta csak romlott, és egyértelmű, hogy az ukrán gazdaságnak a következő két évben 20 milliárd dollárnál nagyobb finanszírozásra lesz szüksége - hangsúlyozták a JP Morgan elemzői. Nem várható, hogy az IMF eltekintene a támogatás fejében megkövetelt komoly reformoktól, mivel ezek nélkül bármilyen segélycsomag hatástalan lenne; éppen e kondíciók hiánya volt a fő probléma az Ukrajnának korábban megígért 15 milliárd dolláros orosz finanszírozási csomaggal.
A cég londoni elemzőinek várakozása az, hogy az IMF az árfolyam-politikában, az energiaszektorban, a költségvetés kiadási és bevételi oldalán, valamint a bankszektorban kér majd reformintézkedéseket. A valutaalap feltételei között lehet az energiaszektoron belül az áram- és a földgázszolgáltatás tarifáinak emelése és a közműszolgáltató vállalatok által nyújtott nagy ártámogatások eltörlése - jósolták a JP Morgan elemzői. Valószínű az is, hogy az IMF nem tanúsít majd túlzott szigort, mivel az ukrajnai politikai-társadalmi helyzet változatlanul igen instabil, és az esetleges kemény követelések visszaüthetnek.
MTI