A JP Morgan elemzői a hétfői döntés utáni kommentárjukban az MNB-ülésről kiadott közleményt semleges hangvételűnek minősítették, és kiemelték, hogy a közleményben "egyáltalán semmilyen utalás" nincs a későbbi kamatkilátásokra.
A JP Morgan elemzői közölték: a semleges hangvétel megerősíti azt a várakozásukat, hogy az MNB a következő hónapokban valószínűleg még változatlanul hagyja alapkamatát.
A cég szakértői ugyanakkor megerősítették azt az előrejelzésüket is, hogy a magyar jegybank következő kamatmódosítása nagyobb valószínűséggel lesz emelés, semmint csökkentés. A JP Morgan az idei negyedik negyedévre 25 bázispontos MNB-kamatemelést vett bele távlati prognózisába, megjegyezve, hogy a magyarországi inflációs kilátásokat az MNB-nél borúlátóbban ítéli meg, és várakozása szerint az éves infláció 2012-ben is a 3 százalékos célszint felett marad.
A JP Morgan elemzői szerint a forint jelenleg egyszerűen nem elég erős ahhoz, hogy teljes mértékben ellensúlyozza a nyersanyagárakból eredő, felfelé ható inflációs kockázatokat, és a nyersanyagok áremelkedése máris elkezdett átszivárogni a feldolgozott élelmiszerek fogyasztói árába és a maginflációba is.
A Cityben meglehetősen széleskörű - bár nem konszenzusos - vélemény, hogy az MNB előbb-utóbb kamatemelésre szánja el magát az inflációs nyomás miatt.
A Morgan Stanley elemzői szerint a magyar jegybank előrejelzése a következő negyedévekben várható dezinflációról a folyamat irányát tekintve helyes, az inflációs ütem csökkenésének mértékével kapcsolatos várakozás azonban "túl ambiciózus". A Morgan Stanley jelenleg érvényes saját előrejelzése az, hogy az idei átlagos magyarországi infláció 4,6 százalék, a jövő évi pedig 3,9 százalék lesz. Mindezek alapján a ház londoni elemzői szintén azt jósolják, hogy az MNB következő kamatmódosítása nagyobb valószínűséggel lesz emelés mint csökkentés.
MTI