2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen élénkült az idei első félévben a külföldi tőkebeáramlás a felzárkózó térség, ezen belül Közép-Európa és Magyarország hazai adósságpiacaira - állapítják meg új kimutatásukban londoni pénzügyi elemzők.

A JP Morgan becslése szerint a cég által egyazon felzárkózó piaci csoportba vett Magyarország, Lengyelország, Csehország, Törökország, Dél-Afrika és Izrael hazai adósságpiacaira 2011 első félévében nettó 30 milliárd dollárnyi új portfoliótőke érkezett nem rezidens befektetőktől a tavalyi azonos időszakban mért 25,6 milliárd dollár után.

A JP Morgan kimutatása szerint az idén különösen a második negyedévben volt erőteljes a beáramlás: áprilisban hozzávetőleg 6,9 milliárd dollár, májusban és júniusban egyaránt 6,1 milliárd dollár körül volt a külföldi vásárlások nettó értéke a vizsgált országok hazai adósságpiacain. A ház szakelemzői szerint az idei első negyedévben a havi nettó portfolió-beáramlási érték átlagosan 3,9 milliárd dollár volt ebben az országcsoportban.

Az elemzés szerint a forintban denominált magyar kormánykötvények iránt "következetes" a külföldi kereslet, március óta havi átlagban nettó egymilliárd dollárnyi portfoliótőke áramlik a magyar adósságpiacra, igaz, hogy "most már vannak jelei a lassulásnak".

A forintpapírok iránt 2010 vége óta mutatkozó külső vásárlási igény mára nagyjából a pénzügyi  válság előtti szintre emelte vissza a szuverén forintkötvények külföldi tulajdonosi arányát; a JP Morgan adatai szerint ugyanakkor június közepe óta valamivel 3.500 milliárd forint alatti értéken stagnál a külföldi befektetők által tartott forint-állampapírok értéke.

A JP szakértői szerint a magán-nyugdíjpénztári alapok 1.400 milliárd forintnyi kormánykötvény-követeléseinek megszüntetése - és a magyar kötvényindex-súlyozás ebből eredő csökkenése - az egyik valószínű tényezője a legutóbbi időben tapasztalható külső beáramlási lassulásnak.

A ház elemzői már a múlt hónap végén felhívták a figyelmet arra, hogy előzetes számításaik szerint a lépés nyomán Magyarország súlya 7,17 százalékról valószínűleg 6,05 százalékra, vagyis 1,12 százalékponttal csökken a JP Morgan által vezetett, felzárkózó piacokra szakosodott egyik irányadó modellportfolióban, a GBI-EM-Global Diversifed Indexben.

A ház szerint ennek nyomán csökkenni fog a kereslet azoknak az alapoknak a részéről, amelyek nem kívánják módosítani kitettségi arányukat a magyar piacon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!