Fél évünk van megállapodni
Magyarországnak 2012 közepéig alá kell írnia a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - hangzott el a Citibank és a JP Morgan Asset Management csütörtöki sajtóbeszélgetésén. A szakemberek elsősorban arra számítanak, hogy az IMF a devizahitelesek megmentése terén az eddiginél nagyobb tehermegosztást vár majd el a magyar kormánytól.
"Jó hír, hogy szeptemberben már lassult a külföldi, elsősorban az osztrák bankokból történő tőkekivonás Magyarországon. Ugyanakkor az osztrák szabályozás miatt a következő egy évben valószínűleg korlátozott lesz a hitelkihelyezés, de ez nem okoz komoly csapást, mivel a hitelkereslet is gyenge" - vélekedik Dan Morris, a JP Morgan stratégája. Szerinte az is kedvező, hogy a nemzetközi termelő vállalatok beruházásait kevésbé befolyásolja a hitelezés, ezeken a területeken továbbra is van esély bővülésre.
"Egyelőre nem tudni, mik lesznek az IMF-megállapodás feltételei, de ha az IMF elhiszi, hogy a kormány kész változtatni a gazdaságpolitikáján, akkor az a piac bizalmát is erősítheti, ami a forint árfolyamára is kedvező hatással lehet" - vélekedik Dan Morris. Hozzátette: a Valutaalapnak valószínűleg racionális feltételei lesznek, hiszen a mai világban senki nem hajlandó pénzt adni feltételek nélkül. Arra a kérdésre, hogy milyen hitelmegállapodást köthetünk Dan Morris úgy válaszolt: korai lenne bármit is mondani, egyelőre csak annyi történt, hogy Magyarország kifejezte hiteligényét az IMF felé.
A JP Morgan szakértői szerint a gazdasági kilátások terén sok kihívás látszik Magyarország előtt, hiszen a 2012-re várható fél százalékos gazdasági növekedés az összes régiós ország közül a legkisebb, illetve az elmúlt időszakban a magyar növekedési prognózis csökkent a legnagyobb mértékben. "Mindenképpen nehéz helyzetben lesz a magyar gazdaság, hogy alkalmazkodjon a megváltozott körülményekhez" - véli Morris. Szerinte a kilátások éppen azért gyengék, mert nem lehet egyik napról a másikra beindítani az exportot, bár ebben a gyenge forint is segíthet.
Öngondoskodásra leszünk kényszerítve
A csütörtöki sajtótájékoztató apropója az volt, hogy Magyarországon elsőként a Citibanknál lehet majd jegyezni a JP Morgan befektetési alapjait. "Nagyjából egy éve azt láttuk, hogy Magyarországon a legmegfelelőbb a jogi környezet ezeknek az alapoknak a bejegyzéséhez, illetve történtek olyan események, mint például a magánnyugdíjpénztárak államosítása, melyek miatt az emberek öngondoskodásra lesznek kényszerítve" - emelte ki Juscsák György, a JP Morgan Asset Management alelnöke.
Az eseményen elhangzott, hogy egyelőre 49 JP Morgan-alapot jegyeztek be, a következő hetekben további 15 termék bejegyzése történhet meg, melyek itthon euróban lesznek jegyezhetők. Ezek az alapok a teljes befektetési spektrum nagy részét lefedhetik.
A befektetési trendekkel kapcsolatban Juscsák kiemelte: jelenleg az urbanizációban hisznek, hiszen a következő két évtizedben nagyjából kétmilliárd ember költözhet be a városokba világszerte. Ennek meglovagolását szolgálja a cég bányászati alapja, mely elsősorban bányatársaságok részvényeibe fektet, ugyanis ezek gyakran túlteljesítik az adott nyersanyag árváltozását. Emellett a JP Morgan két infrastrukturális alapot és egy globális fogyasztói trendek alapját kínálja.
A fogyasztási trendek alapja annyiból különleges, hogy egyrészt a JP Morgan szakértői minden fontos piacon helyi szinten jelen vannak, így hatékonyabban tudják kiválasztani az alapok által vásárolt perspektivikus fogyasztási cikkek gyártóit, másrészt pedig luxuscikkek legfontosabb előállítóit követik, és a - szerintük - jó stratégiát folytató vállalatok papírjait helyezik el az alapokban. A fogyasztási trendekben a legnagyobb változást elsősorban a fejlődő piacokon látják, illetve a luxusiparágban is főleg olyan cégekben látnak fantáziát, melyek ezeket a piacokon kívánnak leginkább terjeszkedni.
Beke Károly
mfor.hu