3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly mértékben visszafogja a globális feldolgozó és szolgáltatási szektorok teljesítményének növekedési ütemét a japán földrengés- és szökőár-katasztrófa - állapította meg szerdán az egyik vezető befektetési csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzőmenedzser-index (PMI) alapján, amely a múlt hónapban félévi mélypontra esett vissza, jórészt a japán szerencsétlenség világgazdasági kihatásai miatt.

A JP Morgan közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban meredeken, 4,4 ponttal 54,8 pontra csökkent a februári 59,2 pontról.

Ez tavaly szeptember óta a legalacsonyabb érték, jóllehet továbbra is a világgazdaság folytatódó növekedését jelzi. A JP Morgan elemzői szerint a világgazdaság "viszonylag jól tartja magát", figyelembe véve, hogy mennyi sokkhatás érte az elmúlt időszakban.

A ház szakértői kiemelték, hogy a világátlagon belül a japán feldolgozóipar beszerzőmenedzser-mutatója 16,1 ponttal 37,7-re, a szolgáltatási szektoré 14,5 ponttal 35,3-re zuhant. Mindkét érték súlyos visszaesést jelez, mivel a beszerzőmenedzser-felmérések módszertana szerint az 50-es szint a vizsgált ágazatok teljesítményének bővülése és csökkenése közötti határ, és minél jobban eltér az index ettől a semleges értéktől, annál nagyobb az adott szektor bővülésének vagy visszaesésének üteme.

A JP Morgan elemzése szerint azonban még a márciusról kimutatott,  rendkívül nyomott japán PMI-értékek sem jelzik a valós helyzetet, tekintettel arra, hogy a mostani vizsgálatba bevont japán vállalatok igen alacsony hányada válaszolt, éppen a katasztrófa miatt.

A ház elemzői szerint feltételezhető, hogy a nem válaszoló japán cégek is elszenvedtek valamilyen mértékű teljesítmény-visszaesést, és az így kiigazított beszerzőmenedzser-mutatók a feldolgozó és a szolgáltatási ágazatban 25, illetve 21 pontra zuhantak.

Ezek az értékek a vizsgált szektorok kibocsátásának szinte szabadesésszerű zuhanását jelzik.

A japán természeti katasztrófa világgazdasági hatásának mértékét mutatja, hogy a JP Morgan számítási modellje szerint e hatás kiszűrésével a globális összágazati beszerzőmenedzser-mutató nem 4,4 ponttal, hanem csak 2,4 ponttal csökkent.

Más nagy citybeli házak azt jósolták, hogy a katasztrófa kárai meghaladhatják a japán hazai össztermék (GDP) 3 százalékát.

A Barclays Capital becslésében 12-17 ezer milliárd jenre (140-200 milliárd dollárra) tette a csapás várható gazdasági költségeit. A ház saját prognózisa szerint az épületkárok 5-10 ezer milliárd jen között lehetnek; ez önmagában a japán GDP-érték 1-2 százaléka.

A valószínűsíthető gazdasági veszteségek közül a Barclays Capital londoni elemzői kiemelték az általuk kétezer milliárd jenre becsült kieső magánfogyasztást és a feldolgozószektor ötezer milliárd jenre tehető termeléskiesését.

A ház szerint az exportveszteséggel együtt mindez a GDP-érték 2,4-3,4 százalékának megfelelő összesített kárt és költséget jelenthet.0

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!