- Hogy látja az eurózóna és Görögország sorsát? Reális veszély, hogy a görögök számára a valutaövezetből való kilépés lesz csak a megoldás?
- Szerintem annak kicsi a valószínűsége, hogy Görögország elhagyja az eurózónát, hiszen az senkinek sem lenne jó, sem Görögországnak, sem az eurózóna többi tagállamának. Szerintem az eurózóna többsége recesszióba fog csúszni, de együtt marad. A hozamok magasak maradnak, az adósság menedzselése továbbra is problémás lesz, de nagy összeomlásra nem számítok.
- Hosszabb távon mi lehet a megoldás a magas európai adósságrátákra?
- A görög adósság kapcsán a legutóbbi mentőcsomag bizonyította be, hogy lehetséges akár 50 százalékos veszteségleírást is rákényszeríteni a hitelezőkre, ezzel a módszerrel menedzselhető lenne a többi ország adóssága is. Portugália és Írország az EFSF segítségével rendben lehet, az igazi kérdés Spanyolország és Olaszország sorsa, a valódi kérdés az, hogy ezek az országok csődbe mehetnek-e. Szerintem erre egyáltalán nincs esély. Ezeknek az országoknak tagadhatatlanul problémái vannak, reformokra van szükségük, rendbe kell tenniük a költségvetésüket, de államcsődre én nem számítok.
- Mi lehet az európai kötvénypiacok sorsa? Szerdán már a tízéves német aukció sikertelensége borzolta a kedélyeket. Ezek után lehetséges, hogy a jövőben nem csak a perifériás országoknak lesz nehéz a finanszírozásuk?
- Szerintem a német kötvényaukció sikertelensége egy teljesen más probléma volt: csak meg kell nézni a német hozamokat, melyek jelenleg 2 százalék körül vannak, miközben az infláció is nagyjából ennyi. Az aukció sikertelensége ennek volt köszönhető. Nem Németország hitelességével van a probléma, nem azért nem vették meg a papírokat, mert nem bíznak abban, hogy az ország vissza tudja fizetni adósságát. Egyszerűen csak magasabb hozamot szeretnének a befektetők, ezeken a szinteken nem elég vonzók a német papírok.
- Mi lehet a reális hozam, ami mellett már hajlandók lesznek lejegyezni egy német papírt?
- Lényegesen alacsonyabb, mint az eurózóna perifériás országaiban. Szerintem nagyjából 50 bázispontos emelkedés elegendő lenne ahhoz, hogy vonzóbbak legyenek a német papírok, arra nem számítok, hogy 3 százalék fölé visszamennének a tízéves hozamok.
- Hány évig tarthat a recesszió az eurózónában?
- Azt nem gondolom, hogy ez a recesszió feltétlenül az egész eurózónát érinti majd. Németország és Franciaország például minden bizonnyal a következő években is növekedni fog. Elsősorban a valutaövezet perifériáján lévő, magas adóssággal rendelkező országoknak kell több éves visszaesésre berendezkedniük.
- Ilyen körülmények között mi várhat az euróra mondjuk a dollárral szemben?
- Szerintem az euró még messze nincs olyan rossz helyzetben, mint amit az eurózóna problémái indokolnának, ezért további gyengülésre számíthatunk. Nem csak az adósságproblémák miatt számítok az euró leértékelődésére, hanem azért is, mert az EKB-nak kamatot kell csökkentenie a közeljövőben.
- Mi a véleménye a részvénypiacokról? Melyik piacok lehetnek vonzók a következő időszakban?
- A fejlett országok közül az amerikai részvények teljesíthetnek jól, mivel a tengerentúlon magasabb a növekedési ráta, mint Európában. Ugyanakkor elsősorban a feltörekvő részvényekben lehet komoly sztori szerintem.
Beke Károly
mfor.hu