A miniszterelnöknek elküldött levél szerint - amelyet a kamara pénteken az MTI-hez is eljuttatott - az szja-rendszer átalakításával, a szuperbruttósítás eltörlésével és az áfa csökkentésével mielőbb el kell érni, hogy az évi 3,6 millió forintnál kisebb jövedelmű munkavállalók rendelkezésére álló reáljövedelem elérje bruttó személyi jövedelmük 70 százalékát. A 27 százalékos társadalombiztosítási járulék szintjének csökkentését szintén sürgős feladatnak tartják.
A Magyarországi Japán Gazdasági Kamara a Magyarországon működő japán cégek gondjait összegyűjtve, a jövőbeni befektetési körülmények javítása érdekében fogalmazta meg javaslatait a magyar kormánynak. A kamara javasolja egyebek közt az államháztartás méretének csökkentését. Magyarországon a szomszédos országokhoz viszonyítva is nagyon magas az államháztartás GDP-hez viszonyított aránya - állapítják meg a levélben.
Túlságosan nagy a munkavállalók adó- és társadalombiztosítási terhe, és figyelembe véve az áfa magas szintjét is, mindez azt eredményezi, hogy a munkavállalóknak a saját kiadásaikra rendelkezésre álló reáljövedelme a bruttó bérnek mindössze 40-60 százalékát teszi ki. Amíg az állam ekkora jövedelmet von el a munkavállalóktól, addig nem várható se a belföldi fogyasztói piac, se a lakossági megtakarítások növekedése. A kamara álláspontja szerint az szja- és áfa-rendszer átalakítása elengedhetetlen a hazai vállalkozók megerősítése szempontjából is.
A miniszterelnöknek elküldött levélben a kamara fontosnak tartja az önkormányzati adózási rendszer racionalizációját, az önkormányzatoknak a lakosságot és a helyi cégeket szolgáló hivatallá válását a bürokrácia csökkentése érdekében. Ezt azért hangsúlyozza a kamara, mert japán tapasztalatok szerint jelenleg Magyarországon az önkormányzatok a lakosság és a helyi cégek fölötti ellenőrként, adók és bírságok beszedésére törekvő hatalmi hivatalként működnek.
MTI